STUDIA BLISKOWSCHODNIE

STUDIA BLISKOWSCHODNIE

Studia na kierunku studia bliskowschodnie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Studia bliskowschodnie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

STUDIA BLISKOWSCHODNIE studia – kierunek studiów

Studia na kierunku Studia bliskowschodnie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku studia bliskowschodnie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku studia bliskowschodnie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | studia bliskowschodnie - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku studia bliskowschodnie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: drugi język obcy, geografia, historia, język angielski, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku studia bliskowschodnie:

 • drugi język obcy,
 • geografia,
 • historia,
 • język angielski,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA BLISKOWSCHODNIE - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU STUDIA BLISKOWSCHODNIE:

Czego nauczysz się na kierunku studia bliskowschodnie?

Jako że studia bliskowschodnie cechuje niezwykła interdyscyplinarność i bogaty program nauczania będziesz miał szansę ugruntować swoją dotychczasową wiedzę i zyskać nowe, cenne umiejętności praktyczne i cenne kwalifikacje zawodowe.

Jako student dowiesz się więcej na temat kultury, systemów politycznych i gospodarczych funkcjonujących w Afryce Północnej i Azji Południowo-Zachodniej.

Zaznajomisz się także ze specyfiką kultury muzułmańskiej, islamu i judaizmu oraz zrozumiesz jak religia wpływa na całokształt społeczeństwa i funkcjonowania dzisiejszego świata. Ponadto, skupisz się na kwestiach kulturowych, takich jak literatura, sztuka i kinematografia Bliskiego Wschodu.

Podczas kursu będziesz miał okazję dogłębnie poznać jeden z wybranych języków orientalnych: arabski lub hebrajski. W programie studiów przewidziano także zajęcia fakultatywne, dzięki którym będziesz mógł wzbogacić swoją wiedzę i rozwinąć swoje pasje i zainteresowania.

Uzyskaną wiedzę teoretyczną będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranej przez siebie instytucji lub przedsiębiorstwie.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:

 • znajomość kultury Bliskiego Wschodu
 • znajomość literatury Bliskiego Wschodu
 • znajomość systemów politycznych i gospodarczych Bliskiego Wschodu
 • znajomość minimum jednego języka orientalnego
 • znajomość języka angielskiego
 • wiedza z zakresu stosunków międzynarodowych
 • znajomość różnorodnych systemów religijnych

Jak wyglądają studia na kierunku studia bliskowschodnie?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek studia bliskowschodnie jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku Studia bliskowschodnie możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku studia bliskowschodnie, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk społecznych, humanistycznych i ekonomicznych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat polityki, gospodarki i historii Bliskiego Wschodu. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, między innymi takich jak:

 • Środowisko geograficzne Bliskiego Wschodu
 • Historia społeczno-polityczna współczesnego Izraela
 • Mniejszości religijne i etniczne BW
 • Problematyka kolonialna w świecie arabskim

 

3. Nabywane umiejętności

Studenci powyższego kierunku wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcą oni nauce języka arabskiego lub hebrajskiego oraz jego wykorzystania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych.

Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu dokonywania analizy i interpretacji wybranych zjawisk społecznych oraz gospodarczych występujących na Bliskim Wschodzie. Osoby, które aplikują na studia bliskowschodnie rozwiną także kompetencje translatorskie.

 

4. Dla kogo ten kierunek

W dobie globalizacji, otwierania się na zagraniczne rynki pracę oraz wzmożoną współpracę gospodarczą wzrasta zapot W dobie globalizacji, otwierania się na zagraniczne rynki pracę oraz wzmożoną współpracę gospodarczą wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu znajomości innych kultur i biegłej komunikacji w obcych językach.

Nic więc dziwnego, że studia filologiczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą zyskać stabilny i perspektywiczny zawód i możliwość rozpoczęcia międzynarodowej kariery.

Ciekawym wyborem dla ludzi o szerokich i niebanalnych zainteresowaniach są studia bliskowschodnie, które realizują tematy związane z kulturą, językiem, systemem politycznym i historią Azji oraz Afryki Północnej.

Jeżeli więc jesteś osobą o umyśle humanistycznym i chciałbyś związać z tym swoją przyszłość zawodową, to weź udział w rekrutacji na ten kierunek i przekonaj się, że studia mogą być pasjonującą i niezwykle rozwijającą przygodą. rzebowanie na specjalistów z zakresu znajomości innych kultur i biegłej komunikacji w obcych językach.

Nic więc dziwnego, że studia filologiczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą zyskać stabilny i perspektywiczny zawód i możliwość rozpoczęcia międzynarodowej kariery.

Ciekawym wyborem dla ludzi o szerokich i niebanalnych zainteresowaniach są studia bliskowschodnie, które realizują tematy związane z kulturą, językiem, systemem politycznym i historią Azji oraz Afryki Północnej.

Jeżeli więc jesteś osobą o umyśle humanistycznym i chciałbyś związać z tym swoją przyszłość zawodową, to weź udział w rekrutacji na ten kierunek i przekonaj się, że studia mogą być pasjonującą i niezwykle rozwijającą przygodą.

 

5. Gdzie studiować Studia bliskowschodnie

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia bliskowschodnie:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Studia bliskowschodnie trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku studia bliskowschodnie będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU STUDIA BLISKOWSCHODNIE:

Jaka praca po tym kierunku?

Jako absolwent studiów bliskowschodnich zyskasz wiedzę kulturoznawcza i językoznawczą, kompetencje praktyczne i cenne kwalifikacje zawodowe, dzięki którym bez problemu znajdziesz atrakcyjną i perspektywiczną pracę zgodną z twoim wykształceniem. Po ukończeniu studiów będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia zatrudnienia w różnorodnych instytucjach kultury, takich jak muzea, galerie sztuki lub teatry.

Ponadto, idealnie odnajdziesz się jako pracownik środków masowego przekazu i specjalistycznych wydawnictw, zajmujących się promowaniem kultury Wschodu. Doskonała znajomość przynajmniej jednego języka orientalnego oraz angielskiego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery.

Dzięki temu będziesz mógł zawodowo związać się z zagranicznymi korporacjami i przedsiębiorstwami lub rozpocząć działalność tłumaczeniową, w biurach translatorskich lub jako samodzielny pracownik. Dodatkowo, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.

 

Absolwent kierunku Studia bliskowschodnie znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:
 • ambasady
 • instytucje kultury
 • wydawnictwa
 • środki masowego przekazu
 • biura tłumaczeniowe
 • branża turystyczna
 • międzynarodowe firmy i korporacje

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Studia bliskowschodnie studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Studia bliskowschodnie studia I stopnia

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku STUDIA BLISKOWSCHODNIE

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)