Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, dowolny przedmiot.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo:

 • dowolny przedmiot,
 • język obcy,
 • język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kulturę i praktykę tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo? Kierunek kształci nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także oferuje wiele godzin warsztatów oraz ćwiczeń edytorskich czy w zakresie technik dziennikarskich.

Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do podjęcia pracy po studiach. Co więcej zdobędziesz wiedzę o funkcjonowaniu tekstu w kulturze, a także będziesz orientować się w aktualnym stanie polskiej literatury, krytyki literackiej i publicystyki społeczno-kulturalnej, a nie będą obce Ci najważniejsze zjawiska z dziedziny teatru.

Dodatkowo będziesz przygotowany do rozwiązywania problemów towarzyszących edycji tekstów użytkowych, prasowych i literackich we wszystkich współczesnych mediach. Jedno jest pewne – dzięki takiej różnorodności nie będziesz narzekać na nudę!

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • interpretacji dzieł literackich z różnych epok, konwencji i kategorii estetycznych; pisania interpretacji recenzji oraz esejów literackich, stosowania metod interpretacji, lektury tekstu teoretycznoliterackiego; dialogicznego zestawiania różnych stanowisk, dotyczących określonego problemu teoretycznego, wyrażania własnego, uargumentowanego poglądu, wykorzystywania teoretycznej w badaniach historycznoliterackich, operowania tekstem literackim jako egzemplum zagadnienia teoretycznego,
 • interpretowania zjawisk kultury europejskiej w ujęciu historycznym i współczesnym; rozumienia miejsca i perspektyw rozwoju kultury europejskiej we współczesnym wiecie; interpretowania zjawisk rozwijającej się kultury masowej,
 • używania języka w mowie oraz piśmie, doskonalenia języka w sferze gramatycznej czy stylistyczne, wyszukiwania błędów w tekstach dziennikarskich, redagowania tekstów poprawnych, posługiwania się bogactwa środków artystycznych, posługiwania się polszczyzn, mylenia niezbędnego do dobrego mówienia i pisania,
 • postępowania zgodnego z wymogami i uprawnieniami o wykonywaniu zawodu, rozumienia podstawowych gatunków wypowiedzi dziennikarskiej, pozyskiwania oraz opracowywania informacji pod kątem wybranej formy wypowiedzi dziennikarskiej,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na powyższym kierunku, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz nauk kulturowych. Ponadto będziesz miał okazję poznać najwybitniejsze dzieła zarówno z kanonu literatury polskiej, jak i światowej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z tym obszarem tematycznym, między innymi takich jak:

 • Film i teatr
 • Współczesne edytorstwo książki
 • Redakcja tekstu
 • Twórcze pisanie

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo rozwiną kompetencje z zakresu nauk filologicznych i humanistycznych. W czasie licznych warsztatów poznasz techniki wykorzystywane w edycji oraz redakcji różnego rodzaju tekstów.

Ponadto nauczysz się twórczego pisania tekstów artystycznych i krytycznych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz niezwykle ważne, doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Masz lekkie pióro i chciałbyś przełożyć ten talent na ciekawy zawód, który umożliwi Ci rozwój Twoich zainteresowań? Interesujesz się literaturą i chciałbyś mieć wpływ na jej końcowy wygląd, między innymi dzięki umiejętności edytowania tekstów?

Jeżeli tak to Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo będzie dla Ciebie świetnym kierunkiem łączącym pasję z edukacją oraz przyszłą pracą!

 

5. Gdzie studiować kulturę i praktykę tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo? Będziesz mógł pracować w instytucjach kulturalnych i społecznych: w redakcjach czasopism, wydawnictwach i mediach, agencjach informacyjnych i reklamowych, urzędach administracji państwowej.

Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo, jeżeli zatem widzisz siebie w jednym z powyższych zawodów to Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

Absolwent kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • edytor tekstów,
 • dziennikarz prasowy lub telewizyjny,
 • pracownik redakcji czasopism,
 • pracownik instytucji kulturalnych,
 • pracownik administracji państwowej.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia I stopnia

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu

Komentarze (0)