1. Typ i tryb studiów
Z racji tego, że studia na kierunku grafika mają charakter artystyczny, więc każda z uczelni przygotowuje swój indywidualny program i tok kształcenia. Polskie ośrodki akademickie coraz częściej dostosowują swoje oferty do wymogów współczesnego rynku pracy, na którym liczy się przede wszystkim zdobyte doświadczenie. Oznacza to w praktyce, że studia na tym kierunku możesz odbywać zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym lub wieczorowym)
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Program na kierunku grafika uzależniony jest indywidualnie od danej uczelni, chociaż naczelnym celem każdej z nich jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów z zakresu grafiki oraz projektowania. Studenci w całym toku kształcenia zetkną się z szeregiem zajęć praktycznych oraz warsztatowych, które będą rozwijać ich zdolności artystyczne. Będą to przykładowo:
-
podstawy grafiki komputerowej,
-
malarstwo,
-
rysunek, rzeźba,
-
podstawy kompozycji
– to tylko nieznaczna część propozycji zajęć, które są niezbędne na studiach tego typu.
Studenci będą poznawać i tworzyć różnego rodzaju projekty dostosowane do różnych sektorów gospodarczych, np. wydawniczego i reklamowego. By móc zaprezentować pełnię swoich zdolności przyszli absolwenci tych studiów poznają podczas zajęć przedmioty takie jak:
-
projektowanie informacji wizualnej,
-
projektowanie plakatu,
-
projektowanie krojów pism i kaligrafii.
Zajęcia praktyczne podczas wszystkich etapów nauki mają na tych studiach pierwszeństwo, jednak muszą być one oparte na szerokiej wiedzy z zakresu kultury i sztuki.
3. Nabywane umiejętności
Wiedza absolwentów tego kierunku czyni ich profesjonalistami o wszechstronnym wykształceniu humanistycznym i artystycznym. Absolwenci studiów na tym kierunku mają rozległą wiedzę z zakresu historii sztuki, antropologii kulturowej, czy filozofii.
Zrozumienie tych dziedzin nauki to pewnego rodzaju podstawa, która może być twórczo przekształcana i modyfikowana podczas indywidualnych działań twórczych studentów – podejmowanie polemik i różnego rodzaju interpretacji nie byłoby możliwe bez posiadania podstawowej wiedzy bazowej.
Jednak to nie wszystko! Wiedza absolwenta obejmuje znajomość różnego rodzaju technik graficznych i malarskich, które może on wykorzystywać z powodzeniem w praktyce.Najważniejsze jednak, z czym wychodzi absolwent studiów na kierunku grafika, to umiejętności, to one bowiem świadczą o jego profesjonalnym warsztacie pracy.
Przyszli graficy potrafią twórczo wykorzystywać poznaną wiedzę w praktyce, są kreatywni i otwarci na sztukę, dostrzegają jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Dobry grafik to nie tylko artysta i esteta, ale także wysokiej klasy rzemieślnik, który artyzm wykorzystuje w przestrzeni użytkowej i sprawia, że czerpanie z niej przestaje być wyłącznie funkcjonalne, lecz także wpływa na zmysł i smak odbiorców i użytkowników tejże przestrzeni.
4. Dla kogo ten kierunek
Grafika to kierunek studiów, który od wielu lat cieszy się popularnością na wszelkiego uczelniach o profilu artystycznym i informatycznym. Co sprawia, że studenci wybierają go aż tak chętnie? Najogólniej rzecz ujmując – grafika obejmuje jeden z podstawowych działów sztuk plastycznych (obok malarstwa i rzeźby).
Jednak odmiana użytkowa grafiki sprawia, że przestaje ona spełniać funkcję jedynie artystyczną i estetyczną, ale staje się częścią codzienności. Rynek wydawniczy, reklama i wiele innych sektorów gospodarczych nie mogłyby rozwijać swoich horyzontów bez grafiki właśnie!
Studia na tym kierunku mają charakter wysoko artystyczny i od kandydatów wymaga się już dużych umiejętności na etapie rekrutacji. Jeśli jesteś zatem uzdolniony plastycznie, interesuje cię historia sztuki i chciałbyś rozwijać swoje artystyczne umiejętności, to te studia są stworzone dla ciebie.
5. Gdzie studiować grafikę
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek grafika: