KRYTYKA LITERACKA studia - kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Odkąd pamiętasz książki stanowią ważną część twojego życia? Interesuje Cię współczesne życie literackie i kulturalne? Aktywnie uczestniczysz w wydarzeniach artystycznych organizowanych w twoim mieście? Lubisz pisać, a twoi znajomi mówią, że masz „lekkie pióro”? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania  kierunek krytyka literacka są właśnie dla Ciebie! Krytyka literacka to studia magisterskie, których oferta jest skierowana do absolwentów kierunków humanistycznych, artystycznych lub społecznych, legitymujących się dyplomem licencjata.
Jest to odpowiedni wybór dla osób, którym nie jest obojętny stan współczesnej kultury i którzy chcą mieć realny wpływ na jej funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Studia duży nacisk kładą na kreatywność i warsztat twórczy studentów, który jest doskonalony w toku całego kursu. Jeżeli chcesz rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie najnowszej literatury i szlifować umiejętności pisarskie, nie zastanawiaj się i aplikuj na studia!
 
Czego nauczysz się na kierunku krytyka literacka?
Przede wszystkim studia kładą duży nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności w niezwykle złożonym obszarze wiedzy, jakim jest krytyka literacka. Efektem tego jest przewaga zajęć i warsztatów twórczych nad wykładami. Jednak równie ważne jest poznanie wiedzy teoretycznej, która jest niezbędna do rozwijania swoich kwalifikacji.
Jako student tego kierunku będziesz uczestniczył w konwersatoriach oscylujących wokół historii krytyki literackiej, na których zostaną Ci również przybliżone sylwetki najwybitniejszych osobowości w tej dziedzinie. Osobne zajęcia będą poświęcone współczesnej literaturze polskiej i światowej, na których ugruntujesz swoją wiedzę. Ponadto będziesz miał możliwość wyboru dodatkowych przedmiotów, na których zostaną poruszone zagadnienia krytyki teatralnej, filmowej, muzycznej i artystycznej. Tak szeroka oferta zajęć fakultatywnych umożliwi Ci interdyscyplinarny rozwój i pozwoli na większą elastyczność w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.
Niekwestionowaną zaletą studiów są warsztaty, na których nauczysz się jak wykorzystać, przekazaną przez profesorów wiedzę teoretyczną w praktyce. Dodatkowo dostaniesz szansę odbycia praktyk zawodowych w wielorakich instytucjach kulturalnych. Niektóre uczelnie oferują także spotkania z wybitnymi, współczesnymi krytykami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z przyszłymi adeptami tej sztuki. To pozwoli Ci na zdobycie bezcennej wiedzy, którą z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.
 
Jaka praca po tym kierunku?
Jako absolwent będziesz miał gruntowną wiedzę w zakresie tworzenia własnych tekstów krytycznych, co pozwoli Ci na podjęcie pracy w wielu miejscach. Przede wszystkim będziesz mógł pracować jako krytyk w redakcjach czasopism i wydawnictwach.
Zdobędziesz możliwość podjęcia zatrudnienia także jako redaktor. Wielopłaszczyznowe umiejętności, które rozwiniesz na zajęciach dodatkowych umożliwią Ci podjęcie pracy przy organizowaniu wydarzeń artystycznych

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Ze względu, że są to studia magisterskie kandydat jest zobowiązany do przedstawienia dyplomu ukończenia studiów licencjackich. Preferowany profil studenta to absolwent kierunków: humanistycznych, społecznych lub artystycznych. W procesie rekrutacyjnym brana jest pod uwagę średnia ocen uzyskana na studiach pierwszego stopnia. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK KRYTYKA LITERACKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku filologia polska

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU KRYTYKA LITERACKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Humanistyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KRYTYKĘ LITERACKĄ

  • Redagowania i tworzenia własnych tekstów krytycznych
  • Analizowania dyskursu krytycznego
  • Teoretycznej wiedzy z zakresu współczesnej literatury polskiej i światowej
  • Umiejętności przydatnych przy organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

KRYTYKA LITERACKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

KRYTYKA LITERACKA STUDIA II STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO KIERUNKU KRYTYKA LITERACKA

  • Redaktor w wydawnictwach i czasopismach
  • Pracownik w mediach
  • Pracownik w ośrodkach kultury
  • Niezależny krytyk literacki

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU KRYTYKA LITERACKA

Komentarze (0)