18.06.2021

uniwersytet

Uniwersytet - najchętniej wybierane studia w Polsce

Na terenie naszego kraju funkcjonują 42 uczelnie wyższe o charakterze Uniwersytetu. Każdy z nich możemy zakwalifikować do jednej z grup: uniwersytety, uniwersytety techniczne oraz uniwersytety przymiotnikowe. Nazwy ogólne, które nie podają zbyt wielu informacji. Uniwersytetem możemy nazwać uczelnię której jednostki administracyjne mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej w dziesięciu dyscyplinach z dziedzina humanistycznych, prawnych i/lub ekonomicznych. Uniwersytetem technicznym to jednostka która te same warunki spełnia w dziedzinach matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych. Uniwersytet przymiotnikowy to określenie opisujące bardziej gramatyczny charakter nazwy, a niżeli działania akademicki jednostki. Przykładem tego typu Uniwersytetów są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie czy Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Najstarszym uniwersytetem w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński, jest on również jednym z najbardziej rozpoznawalnych uniwersytetów. Jego absolwenci zasilają kręgi największych instytucji zajmujących się prawem, ekonomią oraz medycyną. Wśród najpopularniejszych uniwersytetów, nie zmiennie w czołówce plasuje się również Uniwersytet Warszawski na którym naukę podejmuję około 53 tysięcy studentów rocznie. Kolejne miejsca zajmują: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

UNIWERSYTETY W POLSCE

 

 

Wszystkie istniejące w Polsce uniwersytety możemy podzielić ze względu ich charakter, a dokładniej rzecz ujmując na rodzaj i specyfikę kierunków kształcenia. W tym podziale wyróżniamy:

 

Typy Uniwersytetów w Polsce

 


uniwersytet ekonomicznyUniwersytet ekonomiczny

Jak sama nazwa wskazuje uniwersytety ekonomiczne, których w Polsce jest pięć, kształcą swoich studentów w zakresie kierunków ekonomicznych do których zaliczamy: analitykę gospodarczą, finanse i rachunkowość, ekonometrię, ekonomię, rachunkowość i controlling, podatki i doradztwo podatkowe, a także metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne. Każdy z tych kierunków przygotowuje studenta do pracy w instytucjach finansowych. Studenci zdobywają wiedzę związaną z analizą produkcji, dystrybucją oraz konsumpcją dóbr. Każdy kierunek oparty jest na statystyce, analizie matematycznej i rachunkowości i właśnie te umiejętności cenione są najbardziej podczas rekrutacji na stanowiska takie jak: analityk bankowy, analityk finansowy, kontroler finansowy, Product Manager czy doradca trade finance.

 

Czytaj więcej: Uniwersytety ekonomiczne


uniwersytet medycznyUniwersytet medyczny

Uniwersytety medyczne jako jedyny rodzaj uczelni wyższych w Polsce nie podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszystkie działania związane z uczelniami medycznymi muszą być zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia. To właśnie Ministerstwo reguluje ilość miejsc na kierunkach. Ograniczana ilość miejsc dla kandydatów zalicza uniwersytet medyczny do grona uczelni na które najciężej się dostać. Kandydaci muszą zdawać maturę z matematyki, fizyki, biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Tylko te przedmioty dają szansę podczas rekrutacji. Studia medyczne nie należą do najlżejszych. Podczas pięcioletniej nauki student musi przyswoić wiedzę z zakresu anatomii, biochemii, farmacji, fizjologii oraz innych niezbędnych w pracy lekarza informacji. Zajęcia odbywają się w laboratoriach, realizowane są one przy użyciu specjalistycznego i zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego.

Czytaj więcej: Uniwersytety medyczne

 

 

Anna Sobolewska

Komentarze (0)