1. Tryb studiów
Kierunek finanse i rachunkowość w ochronie zdrowia realizuje program z zakresu nauk ekonomicznych, dlatego też po ukończeniu powyższych studiów zdobędziesz wszechstronne wykształcenie ekonomiczne.
Studia na kierunku finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Kierunek ten można realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia: analiza finansowa jednostek ochrony zdrowia, ekonomika ochrony zdrowia, promocja zdrowia, edukacja zdrowotna, gospodarka finansowa jednostek ochrony zdrowia.
W czasie studiów na kierunku finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z obszaru nauk ekonomicznych, społecznych i nauk o zarządzaniu.
Przedmioty, na jakie możesz uczęszczać to między innymi zarządzanie zakładem opieki zdrowotnej, marketing usług zdrowotnych, rola administracji publicznej w opiece zdrowotnej, rachunkowość w zakładach opieki zdrowotnej, etyka biznesu, prawa pacjenta czy prawo cywilne i gospodarcze w opiece zdrowotnej i tym podobne.
Jako student będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się takie przedmioty, jak:
-
ekonomia,
-
podstawy organizacji i zarządzania,
-
arkusz kalkulacyjny,
-
ekonomika ochrony zdrowia,
-
matematyka finansowa,
-
polityka ochrony zdrowia,
-
rachunkowość finansowa,
-
finanse przedsiębiorstwa,
-
metody zarządzania,
-
procedury budżetowe,
-
system podatkowy,
Ponadto, dowiesz się więcej na temat rachunkowości w jednostkach ochrony zdrowia. Wszyscy studenci poznają także nowoczesne techniki stosowane w zarządzaniu personelem, jakością i finansami.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne. W czasie studiów, rozwiniesz swoje zdolności z obszaru finansów i rachunkowości i tym samym nauczysz się analizy zjawisk gospodarczych oraz ekonomicznych.
Zdobędziesz wiedzę na temat praktycznych aspektów finansowania zakładów opieki zdrowotnej – publicznych oraz niepublicznych; jak objąć kontraktem świadczenia opieki zdrowotnej i podpisywać umowy z płatnikiem, jak robić rozliczenia z OW NFZ i MZ oraz na rynku komercyjnym.
W zależności od wybarnej specjalizacji student zdobędzie różne umiejętności, a zatem można wybrać finanse ochrony zdrowia, zarządzanie w ochronie zdrowia lub gospodarowanie zasobami w ochronie zdrowia. Nauczysz się także analizy, oceny zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostek gospodarczych oraz innych podmiotów świadczących usłgi w zakresie ochrony zdrowia.
Co więcej, zdobędziesz cenną zdolność komunikacji oraz negocjacji, co z powodzeniem wykorzystasz w pracy z zespołem i kontrahentami. Dodatkowo, dowiesz się w jaki sposób zarządzać pracą personelu oraz innymi aspektami działalności jednostek ochrony zdrowia. W programie przewidziano także realizacje lektoratu z języka obcego, na którym będziesz miał możliwość poznania specjalistycznej terminologii branżowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Ochrona zdrowia, czyli inaczej – opieka zdrowotna jest to ogół środków mających na celu zapobieganie i leczenie różnorakich chorób, to ochrona życia ludzkiego, a realizowana jest za pomocą systemu opieki zdrowotnej, który nieustannie jest zmieniany oraz dopracowywany.
System taki powinien być perfekcyjnie zarządzany przez doskonale wykwalifikowane kadry, które chcą mieć swój udział w tak szczytnej misji społecznej. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zawsze chciały zajmować się pracą w obszarze medycznym, ale mają smykałkę do biznesu, zamiast uzdolnień lekarskich, studia na kierunku finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia będą na pewno odpowiadały Twoim potrzebom i wymaganiom.
Jest to bowiem kierunek, który łączy w sobie elementy biznesu za służbą dla społeczeństwa. Ma on na celu wykształcenie profesjonalnej kadry menedżerskiej, tak aby działała ona efektywnie i bez zarzutów, w nowoczesny i rozwojowy sposób oraz podejmowania skutecznych decyzji.