Prawno-ekonomiczny
Poznań
Pokaż
Każdy przedsiębiorca, działający na rynku od dłuższego czasu lub dopiero rozpoczynający swoją przygodę z biznesem, ma świadomość, że pole jego przedsięwzięć jest wyznaczane przez system norm i regulacji prawnych. Ich znajomość niejednokrotnie może zadecydować o powodzeniu jakiegoś działania, a brak orientacji w przepisach prawa bywa kłodą rzucaną sobie samemu pod nogi i czynnikiem burzącym u podstaw nawet najlepiej zaplanowane biznesowe inicjatywy. Żyjemy w świecie naznaczonym narzekaniem na wieczne niedobory czasu – kwestie związane z dziedzinami, w których nie czujemy się kompetentni, chętnie powierzamy więc specjalistom. O tych, którzy w swoich kompetencjach mogą wykazać się wszechstronnością i interdyscyplinarnym wykształceniem, zwykle jest najtrudniej. Studia na kierunku prawno-ekonomicznym z jednej strony odpowiadają na potrzeby sektora biznesowego, który nieustannie potrzebuje wsparcia i doradztwa prawników o zacięciu gospodarczym, z drugiej zaś są reakcją na oczekiwania przyszłych studentów o wyjątkowo wszechstronnych zainteresowaniach, którzy poszukują programów nauczania przekazujących kompetencje w zakresie prawa uzupełnione o solidną wiedzę ekonomiczną.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz analityczny umysł i z łatwością dostrzegasz zależności między problemami z różnorodnych dziedzin, potrafisz podejmować decyzje a wśród znajomych uchodzisz za znakomitego doradcę dzięki sile argumentów i charakteru, masz dobry kontakt z ludźmi i chciałbyś w przyszłości pracować jako osoba konsultująca i merytorycznie wspierająca ich decyzje w dziedzinie prawa i ekonomii, które również pozostają w polu Twoich naukowych zainteresowań, studia na kierunku prawno-ekonomicznym powinieneś wpisać na listę swoich edukacyjnych priorytetów.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku prawno-ekonomicznym: podstawy polityki gospodarczej, doradztwo bankowe, prawo ochrony konsumentów, prawo zamówień publicznych, strategie podatkowe.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Twoje wykształcenie będzie miało swoje źródło w teoretycznych zagadnieniach dwóch obszernych dziedzin nauki: ekonomii oraz prawa i pozwoli Ci na stosowanie w praktyce (w sektorze gospodarczym, biznesowym, przemysłowym) narzędzi każdej z tych nauk. Opanujesz podstawy matematyki ze szczególnym uwzględnieniem logiki, bardzo istotnej w pracy prawników – będziesz przygotowany do posługiwania się regułami logicznego myślenia, interpretowania i argumentowania. Dowiesz się w jaki sposób działa gospodarka rynkowa, poświęcając szczególną uwagę prawnym i ekonomicznym aspektom jej funkcjonowania. Nauczysz się rozumieć język tekstów prawnych, wykonywać ekonomiczne analizy ilościowe, projektować i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju dla firm i przedsiębiorstw działających w różnorodnych branżach. Zetkniesz się z istniejącymi gałęziami systemu prawnego w Polsce: prawem konstytucyjnym, podstawami prawa cywilnego, administracyjnego i podatkowego, prawa ubezpieczeń gospodarczych czy prawa handlowego. Będziesz w stanie diagnozować kondycję przedsiębiorstwa w oparciu o znajomość wewnętrznych i zewnętrznych czynników prawnych i ekonomicznych, wpływających na jego sytuację rynkową. Zdobędziesz umiejętność dostrzegania zależności pomiędzy stanem regulacji prawnych a nieustannie zmieniającą się rzeczywistością ekonomiczną, społeczną i polityczną. Dowiesz się, czym jest skuteczna komunikacja interpersonalna, nastawiona na osiągnięcie porozumienia w procesie podejmowania decyzji i czym charakteryzuje się proces właściwie prowadzonych mediacji i negocjacji.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku prawno-ekonomicznym? Połączenie wiedzy ekonomicznej i prawniczej sprawi, że wyróżnisz się na rynku pracy jako specjalista zorientowany na doradztwo w zakresie obu tych dziedzin. Z powodzeniem odnajdziesz się na stanowiskach menadżerskich i analitycznych, efektywnie wesprzesz swoimi umiejętnościami przedsiębiorstwa sektora prywatnego i publicznego, znajdziesz dla siebie miejsce w kancelariach radcowskich, organizacjach i instytucjach poszukujących prawno-ekonomicznego konsultingu lub w mediach, gdzie będziesz mógł pracować w roli merytorycznego eksperta w dziedzinie prawa i ekonomii.
Przy rekrutacji na kierunek prawno-ekonomiczny na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: jeden język nowożytny do wyboru spośród: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. rosyjski, j. hiszpański, jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, matematyka, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek prawno-ekonomiczny dostępny jest jedynie w formie studiów stacjonarnych, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich to ta opcja kształcenia będzie dla ciebie idealnym wyborem.
Tematyka zajęć na kierunku prawno-ekonomicznym będzie oscylować wokół kwestii związanych z naukami ekonomicznymi, prawnymi, społecznymi czy administracyjnymi. Studenci poznają rożne dziedziny prawa oraz nauczą się stosować przepisy i regulacje prawne w praktyce. Co więcej, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat narzędzi i strategii biznesowych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student zagłębisz się w zagadnienia z obszaru mikro i makro-ekonomii oraz prawa gospodarczego, administracyjnego, karnego czy podatkowego.
Oprócz wiedzy teoretycznej wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się dokonywania szczegółowej analizy i interpretacji zjawisk gospodarczych, a także zdobędziesz kompetencje z obszaru zarządzania zespołem pracowniczym, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na objęcie stanowisk kierowniczych i menedżerskich. Po ukończeniu studiów na kierunku prawno-ekonomicznym będziesz miał rozwinięte kompetencje miękkie, takie jak zdolność pracy zespołowej, komunikatywność czy umiejętność negocjacji, które są niezwykle ważne podczas pracy z klientem.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek prawno-ekonomiczny można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwsza opcja będzie idealna dla absolwentów szkół średnich, którym zależy na dalszej nauce. W tym przypadku nauka będzie trwała trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończy się egzaminem dyplomowym, po którym otrzymasz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Po ukończeniu studiów będziesz mógł się pochwalić tytułem magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku prawno-ekonomicznym znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Prawno-ekonomiczny
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia