Filologia

Filologia

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku filologia możesz podjąć na 12 uczelniach publicznych oraz 14 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Filologia stopień: (I) (II) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Akademia Mazowiecka w Płocku

Filologia stopień: (I) (II) ,
forma: stacjonarne
Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

Popularne miasta

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Filologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku filologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku filologia
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku filologia możesz podjąć na 12 uczelniach publicznych oraz 14 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | filologia - uczelnie >

Opis kierunku

Uwielbiasz języki obce? W kręgu twoich zainteresowań znajdują się zagadnienia językoznawcze? Chciałbyś uchodzić za poliglotę? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, wybierz filologię! Studia na tym kierunku zostały stworzone z myślą o humanistach, którzy chcieliby zadbać o rozwój kompetencji lingwistycznych i poznać szerzej historię, literaturę czy sztukę wybranego kręgu kulturowego.

 

Specjalności

Współczesne studia filologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku filologia: amerykanistyka, arabistyka, bałtologia - filologia litewska, etnolingwistyka, filolog w biznesie, filologia angielska, filologia angielska - nauczycielska, filologia angielska od podstaw, filologia angielska z językiem hiszpańskim, filologia angielska z językiem norweskim, filologia angielska z językiem szwedzkim.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku filologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, inny język obcy, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Dziś wysoce rozwinięte umiejętności lingwistyczne doceniane są niemal w każdej branży. Dlatego też absolwenci filologii nie powinni obawiać się o swoje zatrudnienie! Czekać na nich będą szkoły (zarówno te prywatne, jak i publiczne), biura tłumaczeń czy wydawnictwa. Filologowie swoją karierę mogą związać również z sektorem turystycznym.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunku filologia?

Studia na kierunku filologia można zaliczyć do grupy kierunków humanistycznych – to właśnie na te nauki kładziony jest największy nacisk w trakcie ich trwania. Zatem już podczas procedury rekrutacyjnej wymaga się od kandydatów, by zaprezentowali część swojej humanistycznej wiedzy i zdolności do nauki języków obcych.

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku filologia:

  • język angielski,
  • inny język obcy, 
  • język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia - zasady rekrutacji

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka wiedza po studiach kierunku filologia?

Program studiów

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku filologia: język obcy, emisja głosu, słownictwo specjalistyczne, pisanie akademickie, podstawy kreatywności.

Program nauczania na studiach filologicznych musi obejmować wiele aspektów, tak by przyszli filolodzy dysponowali wszechstronną wiedzą z zakresu literatury, języka i kultury. Studenci zatem szczegółowo zapoznają się z przedmiotami, które można pogrupować ze względu na tematykę.

Część z zagadnień będzie miało charakter ściśle językoznawczy. Oprócz tego studenci dogłębnie zapoznają się z literaturą danego kręgu kulturowego – na ogół będzie to ujęcie historyczne, prowadzone przez poszczególne epoki literackie.

Oprócz tego na studentów czeka rozbudowana oferta zajęć z zakresu historii, filozofii, kultury i sztuki, ponieważ wszystkie te dziedziny połączone ze sobą tworzą dopiero komplementarną i harmonijną całość.

Studia filologiczne mają w swojej ofercie także szereg specjalności, które oprócz rozbudowanej wiedzy ogólnej, dają także konkretne i cenne uprawnienia zawodowe. Najpopularniejsze specjalności to przede wszystkim translatoryka, nauczanie języka obcego (lub rodzimego!), edytorstwo tekstów literackich i naukowych, czy komunikowanie publiczne.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • słownictwa, gramatyki i leksyki studiowanego języka
  • historii literatury i języka
  • praktycznego posługiwania się językiem w mowie i piśmie
  • rozpoznawania i stosowania specjalistycznych odmian języka i jego stylów
  • tłumaczenia tekstów użytkowych i literackich
  • nauczania języka
  • poprawności językowej i korekty tekstu
  • analizy i interpretacji tekstów literackich
  • interpretowania zjawisk współczesnej kultury
  • wykorzystywania języka w pracy w międzynarodowym środowisku

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku filologia?

Studia filologiczne od zawsze stanowią znaczną część ofert na rynku akademickim. Studenci mogą wybrać te bardziej „tradycyjne” kierunki filologiczne takie jak germanistyka, polonistyka, czy romanistyka. Jednak coraz większą popularnością – ze względu na późniejsze perspektywy zatrudnienia – cieszą się kierunki takie jak japonistyka, czy filologia szwedzka.

Chęć poznania języka i literatury danego kraju, czy też kręgu kulturowego, ma różną motywację. Może wynikać z zainteresowań, ciekawości, zamiłowania do literatury.

Współcześnie każdy wykształcony człowiek to przede wszystkim obywatel świata, a doskonała znajomość języka, literatury i kultury innej niż tylko rodzima może bardzo pozytywnie wpłynąć na takie świadome funkcjonowanie na arenie międzynarodowej.

Jeżeli zatem uwielbiasz się uczyć nowych języków, interesujesz się literaturą, sztuką i szeroko rozumianą kulturą, to te studia będą dla ciebie idealne. Studia filologiczne pozwolą ci na przekuć pasję w kreatywny i przyszłościowy zawód.

 

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku filologia możesz rozpocząć – w zależności od własnych potrzeb i możliwości – w trybie niestacjonarnym albo stacjonarnym. Studia zaoczne mają charakter na ogół dwudniowych zjazdów, które odbywają się co dwa tygodnie. Jest to o tyle wygodne, że w trakcie czasu nauki, można także rozwijać równolegle inne zainteresowania, lub – co ważniejsze – karierę zawodową.

Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Jednak osoby, które zdecydowały się na ten sposób kształcenia, muszą mieć świadomość, że czeka je bardzo dużo pracy we własnym zakresie – różnice programowe są niewielkie, więc podczas zjazdów studenci muszą już dysponować wiedzą, którą opanowali sami. Studia stacjonarne mają formę regularnej nauki w ciągu trwania tygodnia.

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program studiów filologiczny na ogół ma podobny trzon, jednak różnice w kształceniu mogą występować w ramach konkretnych filologii. Jeżeli marzy ci się profesjonalna nauka szwedzkiego (lub jakiegokolwiek innego języka obcego) z całym zapleczem literaturoznawczym i filologicznym – spokojnie, naukę będziesz mógł rozpocząć od podstaw.

W przypadku filologii obcych pierwsze semestry nauki poświęcone są na bardzo intensywną naukę języka. Studentów czeka szereg zajęć z gramatyki – będzie to zarówno fonetyka, składania, jak i morfologia.

Oprócz tego osoby kształcące się na tym kierunku będą intensywnie uczyć się słownictwa podczas ćwiczeń praktycznych, czyli konwersatoriów, gdzie podstawą kształcenia jest przede wszystkim rozmowa.

 

3. Nabywane umiejętności

By w pełni zrozumieć wszystkie zagadnienia związane ze współczesnym językoznawstwem, trzeba dogłębnie zapoznać się z historią danego języka i z mechanizmami, które te zmiany powodowały. Część językoznawcza sprawi, że absolwenci tego kierunku będą świetnymi lingwistami.

Z kolei zajęcia literaturoznawcze pozwolą na szczegółowe zapoznanie się ze sztuką i kulturą danego kręgu. Studenci podczas zajęć poznawać będą poszczególne epoki, twórców i konkretne dzieła. Dzięki temu przybliżą się do poznania filozofii, sztuki oraz historii kraju. Czas spędzony na nauce to także czas zawziętych dyskusji i rozważań o poznanej literaturze.

Wiedza przyszłych filologów musi być wyjątkowo rozległa, tak by mogli oni ją później świadomie wykorzystywać w twórczej pracy. Musi zatem obejmować zasady związane z poprawnym wykorzystywaniem języka oraz różnego rodzaju stylów pisarskich.

Dobry filolog posiada także rozbudowaną wiedzę teoretyczną z zakresu metodologii językoznawczych oraz literaturoznawczych, które może później wykorzystywać podczas szczegółowych analiz. Filolodzy to osoby, posiadające świetną orientację z zakresu dziedzin pokrewnych literaturze – filozofii, historii, czy historii sztuki. Te interdyscyplinarne kwalifikacje czynią z filologów prawdziwych erudytów.

Umiejętności filologów opierają się przede wszystkim na aspektach językowych – potrafią oni biegle posługiwać się danym językiem lub wybraną grupą języków. Oznacza to, że ich komunikacja jest płynna, potrafią czytać skomplikowane teksty i literaturę wysoko artystyczną, ale ich umiejętności obejmują także tworzenie własnych tekstów.

W zależności od wybranej specjalności absolwenci tego kierunku to świetni tłumacze, dydaktycy, lektorzy, korektorzy i redaktorzy, którzy posiadają cały aparat specjalistycznych umiejętności, które będą wykorzystywać podczas pracy z żywym tworzywem języka.

 

4. Gdzie studiować filologię

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku filologia?

Studia na kierunku filologia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku filologia zaliczają się do grupy kierunków dwustopniowych. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które decydują się na kształcenie na studiach filologicznych, najpierw rozpoczynają edukację na trzyletnich studiach licencjackich. Wtedy też pozyskują wszystkie niezbędne podstawowe umiejętności i kwalifikacje. Finalizacją tego etapu nauki jest przystąpienie do obrony pracy licencjackiej.

Jeżeli obrona przebiegnie pomyślnie, to studenci mogą kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich. Wtedy też ich wiedza i umiejętności zostają doszlifowane i doprecyzowane, a nauka często ma charakter kontekstowy. Zakończenie edukacji na tym stopniu wiąże się z otrzymaniem tytułu magistra. Dzięki temu absolwenci mogą w pełni rozwijać swoją karierę zawodową.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia?

Czy te studia są dla ciebie

Studia na kierunku filologia mogą wydawać się dla wielu kandydatów bardzo nęcącą propozycją. Oferują one bowiem bardzo rozbudowaną i interesującą wiedzę z zakresu wielu dziedzin humanistyki. Jednak każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie studiów filologicznych, musi mieć świadomość, że jest to czas bardzo intensywnej i wymagającej nauki oraz lektury wielu książek.

Zatem zanim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, zastanów się, czy jesteś gotowy na żmudną i wymagającą naukę języka, która ma sprawić, że twoje umiejętności nie będą ograniczać się jedynie do sprawnej komunikacji, lecz obejmą wiele profesjonalnych dziedzin.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Każda osoba, która chciałaby rozpocząć studia filologiczne musi bardzo dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości, bowiem to on ma decydujące znaczenie. Na listach osób przyjętych widnieją nazwiska tylko tych osób, które otrzymały największą liczbę punktów, bowiem wynik z każdego przedmiotu mnoży się w zależności od przypisanej do niego punktacji.

Przedmioty rekrutacyjne można podzielić na trzy grupy – dwie pierwsze mają charakter obligatoryjny, a a trzecia grupa stanowi pulę dodatkową. Różnica pomiędzy pierwszą a drugą grupą dotyczy jedynie przypisanej do niej liczby punktów. Każdy z ośrodków akademickich sam wyznacza skalę oceniania wyników maturalnych.

Na ogół pierwsza grupa obejmuje wynik uzyskany z języka obcego nowożytniego, a w drugiej grupie znajduje się język polski. Z kolei przedmioty takie jak historia, WOS, historia sztuki, geografia, dodatkowy język obcy nowożytni, czy łacina zasilają trzecią, dodatkową grupę.

 

Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów

Jeżeli jesteś wyjątkowo uzdolniony lingwistycznie, pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Bycie jej laureatem lub finalistą sprawi, że dostaniesz się na wymarzone studia poza kolejnością. W przypadku kierunków filologicznych rozważ olimpiady lingwistyczne.

Ostatni etap rekrutacji związany jest ze składaniem dokumentów. W pierwszej kolejności na ogół musisz dostarczyć teczkę, w której znajdą się skany dowodu osobistego, świadectwo maturalne oraz zdjęcia do legitymacji. Nie zaniedbaj tego etapu, by mieć pewność, że przez swoją opieszałość nie zostaniesz skreślony z listy studentów.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku filologia?

Na absolwentów kierunków filologicznych czekają bardzo interesujące i kreatywne możliwości zatrudnienia. Wszystko tak naprawdę zależy od zainteresowań danego absolwenta. Jeżeli lubisz ciekawą pracę i szczegółowe tropienie błędów językowych, to odnajdziesz się w pracy w różnego typu redakcjach oraz wydawnictwach.

Możesz pracować tam zarówno na stanowisku redaktora, jak i korektora, który będzie dopracowywać każdą z publikacji. Jeżeli odnajdujesz w sobie powołanie związane z nauczaniem innych, to możesz podjąć pracę nauczyciela, korepetytora, czy lektora – czeka na ciebie praca w publicznych placówkach edukacyjnych, ale także prywatnych szkołach językowych, czy domach kultury.

 

Decydując się na ukończenie obcej filologii – możesz współpracować z wydawnictwami i zajmować się przekładami książek. To praca, która wymaga dokładności, ale także literackiej finezji, jednak wiąże się z ogromną satysfakcją zawodową. Absolwenci studiów filologicznych mogą także ubiegać się o zatrudnienie na stanowisku tłumacza w różnego rodzaju urzędach i instytucjach pozarządowych.

 

 

Praca po studiach

Studia filologiczne – ze względu na rozbudowany charakter – oferują swoim absolwentom wiele ciekawych możliwości zatrudnienia w przyszłości. Filolodzy mogą ubiegać się o kreatywne zatrudnienie w różnego rodzaju wydawnictwach i redakcjach, gdzie mogą pracować na stanowisku redaktorów, korektorów, czy tłumaczy.

Osoby, kończące te studia, to świetni copywriterzy, którzy posiadają doskonale opanowane zasady gramatyczne i interpunkcyjne danego języka. Bogaty wybór ćwiczeń praktycznych oraz warsztatów w trakcie studiów filologicznych sprawia, że absolwenci tych kierunków mają bardzo cenną umiejętność nieszablonowego myślenia. To z kolei jest bardzo dobrze oceniane przez współczesnych pracodawców.

Każdy filolog – po ukończeniu odpowiednich specjalności – może odnaleźć się w pracy tłumacza, lektora, nauczyciela danego języka, czy rzecznika prasowego. Oznacza to, że absolwenci filologii nie powinni mieć problemu ze znalezieniem dobrej i inspirującej pracy, ponieważ dziś każdy chce doskonalić swoje umiejętności językowe, a pomóc w tym może tylko profesjonalnie wykształcony filolog.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia?

Studia filologiczne zainteresowania przekuwają w pasję.

Maja, studentka italianistyki, mówi:

Kocham kulturę, sztukę i literaturę Włoch. Dzięki tym studiom wiem, że moje pasje będę mogła świadomie wykorzystywać w pracy zawodowej. To dla mnie najważniejsze.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Aktualności rekrutacyjne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia studia niestacjonarne

Filologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia studia I stopnia

Filologia studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki filologiczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Filologia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86; , 02-008 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • ul. Marcina Kasprzaka 49, , 01-234 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpg Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
  • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/34f7e-ujd-czestochowa.jpg Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • ul. Fredry 10, 61-701 Poznań https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Komentarze (0)