1. Typ i tryb studiów
Kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem realizuje program z zakresu nauk ekonomicznych. Osoby, które chciałyby rozwijać się właśnie w tym kierunku będą mogły wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi. Pamiętaj, że wybierając studia zaoczne będziesz zobowiązany do zapłaty czesnego, którego wysokość zostanie ustalona przez władze konkretnej uczelni.
Studia na kierunku bankowość zarządzanie ryzykiem możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Program nauczania na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem będzie oscylował wokół różnorodnych nauk. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości, zarządzania i nauk ekonomicznych.
W czasie studiów dowiesz się więcej na temat zarządzania w czasie kryzysu finansowego, a także poznasz specyfikę sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Ponadto, zagłębisz się w meandry prawa finansowego, bankowego i gospodarczego. W siatce zajęć znajdzie się wiele insertujących i rozwijających przedmiotów, takich jak:
-
cyberbezpieczeństwo
-
zarządzanie ryzykiem finansowym
-
rachunkowość instytucji finansowych
-
optymalizacja decyzji w zarządzaniu
-
metody aktuarialne
Program kształcenia zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni wyższych.
3. Nabyte umiejętności
W czasie studiów, oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiniesz także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Jako student rozwiniesz swoje zdolności z obszaru finansów i rachunkowości. Ponadto, dowiesz się więcej na temat metod nowoczesnego zarządzania ryzykiem finansowym i nauczysz się wdrażać je w praktyce zawodowej.
Co więcej, poznasz technologie i programy informatyczne, stosowane na co dzień w branży finansowej. W programie nauczania znajdą się także warsztaty, na których zdobędziesz umiejętność określania zdolności kredytowej klienta oraz szacowania ryzyka finansowego.
4.Dla kogo ten kierunek
Główną rolą sektora bankowego jest ochrona naszych finansów przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mnóstwo powstających w ostatnim czasie kont oszczędnościowych ma dać ludziom pewność, że ich pieniądze nie tylko znajdują się w bezpiecznym miejscu, ale również regularnie wzrastają o określona stopę procentową.
Bez kredytów udzielanych przez banki znaczna część Polaków nie byłaby w stanie wybudować wymarzonego domu. Funkcji pełnionych przez instytucje bankowe jest znacznie więcej, jednak wszystkie znajdują wspólny mianownik w słowie pieniądze. Obrót pieniędzmi wiąże się z ryzykiem ponoszenia strat.
W wyniku błędnych decyzji ekonomicznych pracowników banku, cała instytucja jest narażona na zmniejszenie dochodów, a nawet na bankructwo. Spoczywające na tobie ryzyko motywuje cię do efektywniejszego działania? jesteś zainteresowany sytuacją na rynku finansowym zarówno Polski, jak i świata?
Matematyka nie jest dla ciebie czarną magią? nie przeraża cię perspektywa odpowiedzialności za ogromne sumy pieniędzy? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, zastanów się nad wyborem studiów na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem.
5. Gdzie studiować bankowość i zarządzanie ryzykiem
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem: