1. Typ i tryb studiów
Ekonomia społeczna to kierunek, na którym są realizowane treści z zakresu nauk ekonomicznych, co oznacza, że studenci zdobędą wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.
Studia na kierunku ekonomia społeczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Kierunek ten można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studia stacjonarne będą idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną naukę i uczęszczanie na uczelnie. Jeżeli natomiast chciałbyś połączyć zdobywanie wykształcenia z innymi aktywnościami, to wybierz studia zaoczne. W tym przypadku zajęcia będą odbywać się w wybrane weekendy semestru.
2. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku ekonomia społeczna będzie oscylował głównie wokół nauk ekonomicznych, prawnych i społecznych. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat funkcjonowania gospodarki rynkowej oraz konkretnych procesów ekonomicznych.
Ponadto, poznasz wybrane dziedziny prawa, a także dowiesz się więcej o społecznych i administracyjnych uwarunkowaniach Polski i pozostałych krajów należących do Unii Europejskiej. W siatce zajęć przewidziano także wiele interesujących i rozwijających przedmiotów, takich jak:
-
polityka regionalna
-
system podatkowy
-
globalizacja i regionalizacja
-
etyka w biznesie
-
prawo gospodarcze
Uzyskaną wiedzę wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i cenne kwalifikacje zawodowe.
3. Nabywane umiejętności
Jako że studia na kierunku ekonomia społeczna mają w dużej mierze wymiar praktyczny, będziesz miał okazję wykształcić cenne umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Jako student zdobędziesz kwalifikacje z obszaru zarządzania i marketingu oraz nauczysz się zarządzania projektami oraz zasobami ludzkimi w rożnego rodzaju działalnościach gospodarczych.
W programie przewidziano także warsztaty, dzięki którym rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne i negocjacyjne, a także poznasz techniki wystąpień publicznych. Wszyscy studenci będą mieli możliwość nauki języka obcego na poziomie B2, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.
4. Dla kogo ten kierunek
Gdyby zapytać ekonomistów, dlaczego wybrali taki, a nie inny zawód, część z nich z pewnością odpowiedziałaby, że dla pieniędzy. Nie bez powodu – dynamika rozwoju gospodarczego świata w pewnym stopniu uzależniona jest od pracy wykwalifikowanej rzeszy ekonomistów dbających o prawidłowe funkcjonowanie szeroko rozumianego rynku, aby w toku swoich działań nie ponosił on strat.
Studia na kierunku ekonomia społeczna zostały stworzone dla absolwentów studiów I stopnia, którzy chcieliby uposażyć się w cenne dla rynku pracy umiejętności interpersonalne w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz związać swoją przyszłość z naukami ekonomicznymi poszerzonymi o umiejętności z zakresu nauk społecznych.
Jeśli od zawsze marzyłeś o objęciu stanowiska, które zapewni ci godne i dostatnie życie, a ponadto interesujesz się zagadnieniami z dziedziny ekonomii, studia na kierunku ekonomia społeczna mogą okazać się idealnym wyborem!