ASIA-EUROPE RELATIONS: EXPLORING BUSINESS OPPORTUNITES studia - kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Świadomość podobieństw, ale i różnic występujących w funkcjonowaniu globalnych gospodarek pozwala na wykorzystywanie tej wszechstronnej wiedzy w pracy w różnorodnych instytucjach, które swoje działanie opierają na kontaktach międzynarodowych. Kierunek zaproponowany studentom przez na przykład Uniwersytet Jagielloński kładzie nacisk na poznanie nie tylko podobieństw, ale i różnic występujących pomiędzy dwiema najpotężniejszymi światowymi gospodarkami - azjatycką i europejską. Jeżeli jesteś osobą, która dostrzega symbiozę zachodzącą pomiędzy lokalnymi gospodarkami na polu globalnym, jeżeli fascynuje Cię kultura, język i filozofia orientu, to te studia będą dla Ciebie idealne. Wybierając kierunek Asia-Europe relations: exploring business opportunites, dostaniesz nie tylko możliwość rozwoju pasji związanej z eksplorowaniem kultury innej niż europejska, ale poznaną wiedzę będziesz mógł z powodzeniem wykorzystywać w różnorakich środowiskach biznesowych. Studia te pozwolą Ci także na rozwój i doskonalenie umiejętności lingwistycznych, bowiem językiem wykładowym jest język angielski, a dodatkowo studenci przez cały czas trwania kształcenia uczą się wybranego języka orientalnego.
Program studiów i przedmioty
Jakich przedmiotów możesz się spodziewać, wybierając te studia? Kształcenie na tym kierunku ma bardzo wszechstronny charakter, stąd absolwenci tych studiów są bardzo atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy. Studenci będą mieli szansę na poznanie międzynarodowych relacji pomiędzy Azją a Europą w porządku diachronicznym, jak i synchronicznym. Takie rozwiązanie uwrażliwia na historyczne uwarunkowanie niektórych procesów, które w gospodarkach przetrwały do dnia dzisiejszego. Historyczna świadomość procesów gospodarczych pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów, które rządzą współczesnymi gospodarkami, a co za tym idzie – przedsiębiorstwami. Bardzo ważnym elementem tego kierunku jest zgłębienie wiedzy z zakresu funkcjonowania polityki europejskiej. Wszystkie zajęcia i wykłady kursowe oprócz zdobywania specjalistycznej wiedzy, to przede wszystkim czas rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności językowych.
Praca po studiach
Ukończenie tego kierunku daje absolwentom bardzo bogate i obiecujące możliwości na ciekawe i kreatywne zatrudnienie. Wszechstronna wiedza pozyskana w toku studiów sprawia, że abiturient może pochwalić się rozległym wykształceniem z zakresu administracji, prawa, funkcjonowania gospodarek globalnych i lokalnych. Student kończy studia z rozbudowaną świadomością, jakie podobieństwa i różnice występują pomiędzy gospodarkami europejskimi i azjatyckimi. Wiedzę tę może wykorzystywać w przeróżnych kontaktach biznesowych, bowiem tylko taka świadomość i uwrażliwienie na elementy scalające i różnicujące sprawia, że komunikacja pomiędzy stronami biznesowymi może być konstruktywna. Dziś właściwie każda organizacja i instytucja rządowa, prorządowa, pozarządowa musi brać pod uwagę relacje, jakie występują pomiędzy tymi dwiema światowymi gospodarkami, bowiem przepływ informacji i technologii już dawno przestał mieć charakter wyłącznie lokalny.