Dodaj do ulubionych

EUROPEAN STUDIES studia - kierunek studiów

Studia na kierunku European studies to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

Studia europejskie w języku angielskim to propozycja kształcenia zadedykowana osobom, które chcą zadbać także o rozwój kompetencji lingwistycznych i poszerzanie słownictwa branżowego! W programie kształcenia tego kierunku znalazły się przede wszystkim treści związane z polityką, historią czy integracją europejską.

Studenci rozwijają również umiejętności, które pozwolą im w przyszłości na zawodowy rozwój między innymi w instytucjach dyplomatycznych. Program ma na celu dostarczenie studentom interdyscyplinarnej wiedzy, informacji i ekspertyz dotyczących spraw europejskich. Buduje zrozumienie politycznego, gospodarczego i kulturowego charakteru zarówno regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak i projektu integracji europejskiej.

 

Co zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku european studies:

 • biologia,
 • filozofia,
 • geografia,
 • historia,
 • informatyka,
 • język angielski,
 • język francuski,
 • język hiszpański,
 • język niemiecki,
 • język polski,
 • język rosyjski,
 • język włoski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK EUROPEAN STUDIES

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Jednostka prowadząca

European studies stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Jednostka prowadząca

European studies stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

UCZELNIE, GDZIE EUROPEAN STUDIES JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jednostka prowadząca

International relations stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku international relations

European studies - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

EUROPEAN STUDIES STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

EUROPEAN STUDIES STUDIA I STOPNIA

EUROPEAN STUDIES STUDIA II STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku european studies

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, wybierając ten kierunek, obejmuje:

Program studiów i przedmioty

Podczas trwania całego cyklu kształcenia studenci tego kierunku będą rozwijać nie tylko swoje umiejętności praktyczne, ale i teoretyczne. Wiedza, jaką otrzymają przyszli absolwenci, dotyczy aspektów związanych z politologią, socjologią, prawem i ekonomią.

Oprócz tych podstawowych przedmiotów studenci zapoznają się z podstawowymi kwestiami kulturotwórczymi w Europie oraz szczegółowo omawiać będą kwestie odnoszące się do bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kontynentu.

Wyjątkowo ważnym elementem kształcenia jest szczegółowa analiza funkcjonowania Unii Europejskiej w perspektywie globalnej – część zajęć została opracowana tak, by studenci zapoznali się z działaniem najważniejszych światowych gospodarek i potrafili dokonywać ich rzetelnych analiz ekonomicznych.

European studies mają przede wszystkim interdyscyplinarny charakter, a ich naczelny cel kształcenia odnosi się do umiejętności wykorzystywania różnych dyscyplin naukowych do rozwiązywania problemów.

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:

 • podstawy prawa
 • historię integracji europejskiej
 • podstawy ekonomii, socjologii i socjoekonomii
 • podstawy ekonomicznego prawa europejskiego
 • analizę zmian zachodzących w Unii Europejskiej
 • znajomość międzynarodowych relacji politycznych
 • historię cywilizacji europejskiej
 • analizę europejskich czynników kulturotwórczych
 • porównanie relacji Europa – arena międzynarodowa

Jak wyglądają studia na kierunku European studies?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek European studies można realizować jedynie w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się pd poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dlatego też, ta opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach.

 

Studia na kierunku European studies możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia otrzymają kompleksowe wykształcenie ekonomiczne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program, kształcenia na kierunku European studies będzie oscylował wokół kwestii związanych z naukami ekonomicznymi, administracyjnymi czy społecznymi.

Studenci będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania różnorodnych organizacji europejskich i instytucji unijnych. Ponadto, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu polityki międzynarodowej oraz światowej sytuacji gospodarczej.

W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

 • Human Rights Law in the European Context
 • Borders and Boundaries of Europe
 • Introduction to International Relations
 • Introduction to Foreign Policy and Diplomacy

Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych ścieżek specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku European studies oferują także wiele ciekawych warsztatów, dzięki którym zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne. Jako student nauczysz się dokonywać analizy gospodarczej i ekonomicznej.

Ponadto, wykształcisz zdolności z zakresu zarządzania i marketingu oraz dowiesz się w jaki sposób nadzorować różnorodne aspekty działalności gospodarczych czy wybranych instytucji.

W czasie studiów, rozwiniesz także kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji czy negocjacji oraz poznasz sprawdzone techniki wystąpień publicznych. Jako że zajęcia będą w całości prowadzone w języku angielskim, będziesz miał możliwość poznania specjalistycznej terminologii branżowej, co zwiększy twoje szanse na karierę międzynarodową.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Coraz większa popularność kierunków takich jak european studies uwarunkowana jest wysoką świadomością o symbiozie zachodzącej pomiędzy poszczególnymi gospodarkami Europy.

Realia współczesnego świata oduczyły nas lokalnego myślenia i wprowadziły daleko idącą globalizację. Każda nowoczesna instytucja i organizacja musi brać pod uwagę międzynarodowe standardy, jeżeli chce być doceniona na aktualnym rynku gospodarczym.

Nie mogą być to działania intuicyjne, lecz muszą być one podparte fachowymi umiejętnościami i profesjonalną wiedzą z zakresu europeistyki.

Właśnie dlatego european studies mają interdyscyplinarny charakter, tak by wiedza przyszłych abolwentów była maksymalnie rozległa i w przyszłości pozwoliła na stabilne zatrudnienie w różnorakich instytucjach i organizacjach.

Jeżeli interesują cię aspekty związane z najnowszymi problemami politycznymi, gospodarczymi i ekonomicznymi, to najprawdopodobniej będą to studia odpowiednie dla ciebie.

 

5. Gdzie studiować European studies

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek European studies:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku European studies trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek European studies dostępny jest na pierwszym i drugim stopniu kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli natomiast, zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku:

Praca po studiach

Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, bowiem aktualny rynek pracy oferuje rozmaite możliwości rozwoju zawodowego dla osób z wszechstronnym wykształceniem z zakresu europeistyki.

Międzynarodowe korporacje, instytucje rządowe i organizacje pożytku publicznego – w tego typu miejscach wciąż brakuje specjalistów z rozległą wiedzą gospodarczą, ekonomiczną i polityczną.

Osoby kończące ten kierunek mogą ubiegać się o zatrudnienie w instytucjach takich jak ONZ, Amnesty International, czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Absolwent european studies, dzięki rozbudowanej wiedzy z wszystkich tych dziedzin, stanowi wyjątkowo atrakcyjnego kandydata na stanowiska kierownicze wysokiego i niskiego szczebla w przedsiębiorstwach o bogatych profilach działalności.

Istnieje także wiele innych możliwości na rozwój swojej kariery – biura doradztwa finansowego, urzędy, kancelarie prawnicze, biura analiz ekonomicznych, czy także media. Wykształcenie, jakie otrzymują absolwenci european studies pozwala na rozpoczęcie świadomej działalności gospodarczej z zakresu pomocy społecznej, czy polityki publicznej.

 

Absolwent kierunku European studies znajdzie zatrudnienie w takich miejscach jak:

 • instytucje Unii Europejskiej (np. Parlament Europejski, Trybunał Europejski)
 • organizacje międzynarodowe (np. ONZ, WHO)
 • organizacje pozarządowe (np. Amnesty International, PAH)
 • organizacje samorządowe i centralne (np. Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
 • biura analiz ekonomicznych
 • media
 • kancelarie

Zobacz inne kierunki Ekonomiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU EUROPEAN STUDIES

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU EUROPEAN STUDIES

Komentarze (0)