1. Typ i tryb studiów
Kierunek gospodarka i zarządzanie publiczne można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji, zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru.
Jeżeli zdecydujesz się na realizacje powyższych studiów, zdobędziesz wszechstronne wykształcenie ekonomiczne, które otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Studia na kierunku gospodarka i zarządzanie publiczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku gospodarka i zarządzanie publiczne będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć z obszaru nauk ekonomicznych, gospodarczych czy nauk o zarządzaniu. W planie znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
-
mikroekonomia
-
matematyka
-
nauka o państwie i polityce
-
ekonomia rozwoju
-
bezpieczeństwo publiczne
W czasie studiów, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat międzynarodowych rynków finansowych oraz metod handlu zagranicznego. Co więcej, poznasz specyfikę konkretnych zjawisk społecznych i gospodarczych. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej wybranej uczelni wyższej.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku gospodarka i zarządzanie publiczne zdobędziesz także niezwykle ważne umiejętności praktyczne. Jako student, najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu swoich zdolności z obszaru zarządzania i tym samym nauczysz się zarządzania ryzykiem inwestycyjnym czy projektami.
Co więcej, wykształcisz kompetencje miękkie, między innymi zdolność komunikacji, negocjacji czy pracy zespołowej, które są niezwykle istotne w pracy menedżera. W planie zajęć znajdzie się także lektorat z wybranego języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową.
4. Dla kogo ten kierunek
Sektor publiczny obecnie prężnie się rozwija, co oznacza, że pojawia się coraz więcej organizacji non-profit, które potrzebują specjalistów w zakresie ich prowadzenia nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także społecznym. Dlatego też został stworzony kierunek Gospodarka i zarządzanie publiczne, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom współczesnego rynku.