1. Tryb i typ studiów
W zależności od wybranej uczelni studia na kierunku biofizyka możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym). Studia stacjonarne wiążą się z nauczaniem od poniedziałku do piątku.Ciągłość kształcenia umożliwia realizację obszernego programu kształcenia, a także pozwala zrealizować wakacyjną bądź semestralną praktykę zawodową.
Jeśli z przyczyn zawodowych lub prywatnych nie możesz postawić na kształcenie dzienne, wybierz edukację weekendową na studiach niestacjonarnych.
Biofizyka to bardzo ważny kierunek, który w interdyscyplinarny sposób łączy wiedzę obejmującą biologię, fizykę i chemię. Teoretyczne zajęcia mają charakter praktyczny podczas ćwiczeń czy laboratoriów.
Studia na kierunku biofizyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku biofizyka: fizyka procesów biologicznych, podstawy biochemii, podstawy optyki, podstawy spektroskopii, fizyka białek i kwasów nukleinowych.
Studenci uczęszczają na takie przedmioty jak na przykład:
-
fizyka procesów biologicznych,
-
optyka fizjologiczna,
-
procedury badania refrakcji,
-
dyfuzja w ośrodkach prostych i złożonych,
-
optyka okularowa,
-
podstawy biochemii.
Program kształcenia obejmuje przedmioty obowiązkowe i specjalnościowe. Studenci wybierają charakter kształcenia dzięki bogatej ofercie specjalizacyjnej. Do wyboru masz na przykład optykę okularową z optometrią, fizykę medyczną lub biofizykę molekularną.
Jeśli wybierzesz biofizykę, z pewnością będziesz miał okazję zajmować się wyjaśnianiem procesów biologicznych przy zastosowaniu fizycznej aparatury, technik eksperymentalnych i modelowania.
Kierunek pozwoli Ci zrozumieć prawa fizyki, które rządzą w przypadku funkcjonowania organizmów żywych. Studenci zdobędą także niezbędne umiejętności pozwalające weryfikować funkcjonowanie wzroku, jego diagnozę i korekcję.
3. Nabywane umiejętności
W ramach kierunku będziesz rozszerzać swoją wiedzę z dziedziny fizyki doświadczalnej i teoretycznej, matematyki, biologii i chemii. Zajmiesz się badaniami na poziomie molekularnym z wykorzystaniem komputerowych symulacji.
Co więcej, poznasz również świat leków, ich modyfikację i badania nad ich specyfikacją. Są to niewątpliwie studia, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom pracodawców nowoczesnych zakładów w jednej z najbardziej rozwiniętych gałęzi gospodarczych.
Są to studia interdyscyplinarne, na których na pewno nie będziesz się nudzić! W ramach studiów będziesz mieć okazje do wzięcia udziału w badaniach z zakresie leków, kosmetyków i materiałów biologicznych. To połączenie sprawia, że jest to kierunek wychodzący naprzeciw wymaganiom nowoczesnej gospodarki.
Jeżeli zatem Twoją mocną stroną były nauki ścisłe oraz przyrodniczo-techniczne i chciałbyś w przyszłości pracować w oparciu o nowe technologie to z pewnością jesteś dobrym kandydatem na te studia.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie biofizyka jest jednym z najlepiej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki, zaś wiele technik biofizycznych znalazło zastosowanie w diagnostyce i terapii. Chcesz mieć wpływ na rozwój technologii makro i nano? Niestraszna Ci fizyka molekularna i genetyka?
Jeśli nauki ścisłe to Twoja pasja to studia biofizyczne będą świetnym początkiem Twojej wymarzonej ścieżki kariery!
5. Gdzie studiować biofizykę
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek biofizyka: