1. Typ i tryb studiów
Kierunek handel międzynarodowy realizuje treści z zakresu nauk ekonomicznych, dlatego też zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru tematycznego.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia będą mogli wybierać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast wybierając studia zaoczne musisz być przygotowany na uczestnictwo w zjazdach realizowanych w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku handel międzynarodowy możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku handel międzynarodowy: psychologia w biznesie, marketing, podstawy socjologii, geopolityczne uwarunkowania biznesu, język obcy.
Aplikując na kierunek handel międzynarodowy zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych czy nauk o zarządzaniu. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów właśnie z powyższych obszarów tematycznych, między innymi:
-
prawo w gospodarce
-
podstawy zarządzania
-
ekonomia
-
psychologia w biznesie
-
finanse
Jako student zdobędziesz informacje na temat kultur i regionów świata oraz międzynarodowej sytuacji gospodarczej i politycznej. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni wyższej.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku handel międzynarodowy, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne. Jako student skupisz się na doskonaleniu zdolności z obszaru ekonomii i zarządzania. Przede wszystkim, nauczysz się oceniać sytuacje gospodarczą i dokonywać analiz gospodarczych i finansowych przedsiębiorstwa.
Co więcej, poznasz zaawansowane techniki zarządzania firmą oraz projektami międzynarodowymi. Wszyscy studenci skupią się na rozwijaniu kompetencji miękkich, takich jak umiejętności komunikacyjne czy negocjacyjne.
4. Dla kogo ten kierunek
W dobie dzisiejszego, dynamicznego rozwoju gospodarczego niezwykle ważne są dobre relacje z zagranicznymi partnerami. Coraz częściej polscy przedsiębiorcy podejmują współpracę z kontrahentami spoza naszego kraju. Dlatego też rozeznanie w gospodarczej sytuacji międzynarodowej stało się niezwykle pożądaną cechą na rynku pracy.
Jeżeli zawsze byłeś osobą o szerokich horyzontach, którą interesowała rzeczywistość innych krajów, a dodatkowo masz wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, to studia na kierunku handel międzynarodowy są stworzone dla Ciebie!
Jest to nowoczesny kierunek będący odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata. Dzięki swojemu bogatemu i elastycznemu programowi, studia te kompleksowo przygotują Cię do nawiązywania kontaktów z zagranicznymi przedsiębiorcami.
5. Gdzie studiować handel międzynarodowy
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek handel międzynarodowy: