1. Tryb i typ studiów
Kierunek prawo zamówień publicznych możesz realizować na studiach niestacjonarnych bądź podyplomowych. Kształcenie w tym zakresie uzupełnia wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania systemu zamówień publicznych w Polsce oraz praw i obowiązków zamawiających i wykonawców. Zajęcia na studiach niestacjonarnych i podyplomowych odbywają się w weekendy. Oba tryby są płatne.
Studia na kierunku Prawo zamówień publicznych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W programie zajęć znajdziesz przedmioty odnoszące się stricte do prawa lub do zamówień publicznych. Studenci uczęszczają na takie przedmioty jak na przykład: zarządzanie jednostkami sektora publicznego, europejskie prawo zamówień publicznych, dochodzenie i egzekwowanie roszczeń w postępowaniu cywilnym, kontrola zamówień publicznych, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne.
Zajęcia są zarówno obligatoryjne, jak i obieralne, a ich realizacja przyczynia się nie tylko do zdobycia potrzebnej wiedzy, ale i bardzo użytecznych umiejętności.
Studenci rozwijają umiejętności kierownicze i komunikacyjne, a także zdolności analityczne, interpretacyjne, wnioskowania. Absolwenci zajmują się przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowań o zamówienia publiczne.
Mogą także przygotować oferty i uczestniczyć w procesach wykonywania zamówień. Istotą jest dążenie do przejrzystego postępowania w sprawach związanych z ustawowymi wymaganiami gospodarowania finansami publicznymi. Studenci uczą się, w jaki sposób mają być skuteczni w trakcie realizowanej procedury.
3. Dla kogo ten kierunek
Zamówienia publiczne to jeden z elementów finansów publicznych, którego przedmiotem działalności jest nadzorowanie procedur wydawania środków publicznych i całego procesu związanego z przetargiem.
Jako że jest to niezwykle ważna dziedzina, to z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, czego efektem jest powstawanie nowych, perspektywicznych kierunków studiów przygotowujących do pracy w tej prężnie rozwijającej się branży.
Idealnym przykładem jest niezwykle interesujący i dopasowany do potrzeb współczesnego rynku pracy kierunek, prawo zamówień publicznych.
Jego program skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych ekonomią, gospodarką oraz prawem publicznym i finansowym, którzy chcieliby rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją zawodową przyszłość. Jeżeli wiec ten opis idealnie do ciebie pasuje, to powinieneś rozważyć wybór studiów na kierunku prawo zamówień publicznych.