Europeistyka i stosunki transgraniczne studia - kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Nie dokonałeś jeszcze wyboru odnośnie dalszej drogi kształcenia? W takim razie mamy dla Ciebie interesującą propozycję, a jest nią podjęcie nauki na kierunku Europeistyka i stosunki transgraniczne. Czemu tego studia są dla Ciebie? Po pierwsze otrzymasz interdyscyplinarne wykształcenie, po drugie uzyskasz szerokie możliwości zatrudnienia, a po trzecie rozwiniesz umiejętności przydatne w każdej dziedzinie życia. Zatem nie pomiń tego kierunku przy dokonywaniu wyboru!
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku europeistyka i stosunki transgraniczne: historia kultury, Europa Środkowo-Wschodnia X-XXI w., antyczne korzenie współczesnej Europy, systemy polityczne państw europejskich, podstawy pracy kancelaryjnej.
Jakie przedmioty obejmuje program studiów na kierunku Europeistyka i stosunki transgraniczne? Uczestnicząc w zajęciach otrzymasz kompleksową wiedzę skupiającą się na zagadnieniach historycznych m.in. jak przebiegał proces kształtowania się instytucji sądowniczych w okresie średniowiecza lub jakie zdarzenia doprowadziły do pojawienia się konfliktów zbrojnych po I Wojnie Światowej. Oprócz tego poznasz strukturę Unii Europejskiej, mechanizmy jej funkcjonowania oraz finansowania. Pozostając w tematyce europejskiej, na zajęciach zostanie omówiony proces uzyskiwania dodatkowych funduszy unijnych na realizację planowanych przedsięwzięć. Będziesz miał także szansę nauczyć się analizować zjawiska społeczne oraz zrozumieć mechanizmy ich powstawania.
Praca po studiach
Jako absolwent kierunku Europeistyka i stosunki transgraniczne możesz znaleźć pracę w instytucjach administracji publicznej, jak również w strukturach Unii Europejskiej. Posiadając wykształcenie w tym obszarze, nie powinieneś mieć trudności z podjęciem zatrudnienia w firmach szkoleniowych lub międzynarodowych przedsiębiorstwach. Inną możliwością jest stanowisko w biurze euroregionu, którego głównym zadaniem jest prowadzenie, wraz z sąsiadującymi państwami, wspólnych działań na rzecz określonego terenu. Podsumowując jeśli szukasz obszaru zawodowego, w którym mógłbyś się realizować to studia na kierunku Europeistyka i stosunki transgraniczne są propozycją, którą powinieneś wziąć pod uwagę!
Jakie przedmioty zdawać na maturze?
Żeby dostać się na studia na kierunek europeistyka i stosunki transgraniczne, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki, języka łaciński i kultura antyczna.