Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku filologia polska jako obca: praktyczna nauka języka polskiego, wstęp do językoznawstwa, leksykologia i leksykografia, gramatyka opisowa języka polskiego, historia literatury polskiej (do roku 1918).
Student tego kierunku zapozna się z kulturą polską, która kryje w sobie wiele płaszczyzn i wpływów różnych narodów, z uwagi na to, że Polska była swego czasu państwem mieszczącym w sobie wielu cudzoziemców, dla których jednak była domem – przykładem może być wielokulturowa Łódź, na której ukształtowanie miały wpływ kultura polska, niemiecka, żydowska i rosyjska.
Jak na kierunek filologiczny przystało, nie zabraknie również historii sztuki i burzliwych dziejów naszego narodu.
Osią wokół, której będzie zbudowany program studiów jest przede wszystkim językoznawstwo i nauka języka polskiego. Student będzie więc uczęszczał na zajęcia z praktycznej nauki języka polskiego, podstaw translatoryki, czy metodyki nauczania języka polskiego jako obcego.
Znajomość języka polskiego u absolwenta tego kierunku będzie sięgać poziomu zaawansowanego w mowie i w piśmie, a ponadto posiądzie wiedzę, która umożliwi mu odnalezenie się w polskich, współczesnych realiach.
Absolwent kierunku Filologia polska jako obca znajdzie zatrudnienie w/jako:
-
placówkach oświatowych
-
placówkach dyplomatycznych
-
placówkach rozwoju kulturalnego
-
biurach tłumaczeń
-
wydawnictwach zagranicznych
-
turystyce