By udzielić sobie pełnej i satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie „jak to działa” w odniesieniu do urządzeń i układów technicznych, najrozsądniej jest wybrać drogę przez rozumowanie matematyczne. Królowa nauk, czy tego chcemy, czy nie, wpisana jest w struktury naszej rzeczywistości. Między innymi na niej opiera się u podstaw technologiczny i przemysłowy rozwój naszej cywilizacji.
Naukowa wycieczka na pogranicza dziedzin zawsze dostarcza fascynujących odkryć, pozwalających chociażby na to, by naleźć praktyczne zastosowania dla teorii, które do tej pory uważaliśmy za martwą materię zamkniętą między okładkami podręczników. Właśnie taką interdyscyplinarną alternatywę oferują studia na kierunku matematyka w technice.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek matematyka w technice jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku matematyka w technice możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych oraz ścisłych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku matematyka w technice będziesz miał okazję rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę z zakresu wybranych działów matematyki, informatyki oraz dyscyplin technicznych. W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Algebra liniowa z geometrią analityczną
-
Rachunek prawdopodobieństwa
-
Statystyka dla inżynierów
-
Materiałoznawstwo elektrotechniczne
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku matematyka w technice wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się zastosowania zaawansowanych metod matematycznych.
Ponadto, poznasz programy i narzędzia informatyczne, których zastosowanie usprawni twoją codzienną pracę zawodową. Integralną część studiów będą stanowić obowiązkowe praktyki studenckie, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zawsze odnajdywałeś się w świecie liczb, z przyjemnością poznajesz teorie matematyczne, ale dodatkową satysfakcję sprawiałoby Ci wykorzystywanie ich w praktyce, chciałbyś związać swoją przyszłość z branżą elektrotechniczną, energetyczną lub mechaniczną i zdobyć wykształcenie ukoronowane zdobyciem tytułu inżyniera, wybór matematyki w technice może okazać się dla Ciebie początkiem fascynującej naukowej przygody.
5. Gdzie studiować matematykę w technice
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek matematyka w technice: