Bibliologia i informatologia

Bibliologia i informatologia

Dodaj do ulubionych

Bibliologia i informatologia studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Podczas, gdy zdawać by się mogło, że tradycyjne książki odchodzą do lamusa na rzecz czytników elektronicznych i plików zawierających treść książki, możliwą do odczytania na urządzeniu elektronicznym, wciąż istnieje szerokie grono wiernych fanów lektury papierowej. Wydawnictwa książkowe oraz sami pisarze będący tradycjonalistami chcącymi, aby ich dzieła udostępniane były wyłącznie w formie zwyczajnej książki zapobiegają całkowitemu wyginięciu książki. Istnieją rzesze młodych ludzi, zbuntowanych przeciw wszechogarniającej elektronice, która mimo niezaprzeczalnych zalet niesie za sobą wiele wad, którzy chcieliby zagłębiać nie tylko samą treść lektury, ale również historię wszelkich książkowych zapisków na przestrzeni wieków. W odpowiedzi na ich potrzeby powstały studia na kierunku bibliologia i informatologia, które łączą w sobie szerokorozumianą naukę o książce z informatologią, będącą dziedziną nauki zajmującą się działalnością informacyjną. Jeśli łączysz w sobie zamiłowanie do książek, chciałbyś od podszewki zagłębić ich historię, a ponadto jest w tobie coś ze "ścisłowca" chcącego w swojej przyszłej pracy korzystać ze ścisłych metod analizy i statystyki – studia na kierunku bibliologia i informatologia powinny być strzałem w dziesiątkę!

 

Program studiów i przedmioty

Jako student już od pierwszych godzin zajęć będziesz zagłębiał książkę we wszystkich jej aspektach. Zrozumiesz, że czytana przez ciebie lektura jest nie tylko obiektem materialnym niosącym za sobą treść, którą właśnie przyswajasz, ale również stanowi społeczne narzędzie kultury wpływające na kształtowanie postaw i poglądów jednostki. Bez problemu rozróżnisz tak zbliżone do siebie pojęcia, jak bibliopojeja i bibliopolia. Wdrożysz się w historię związaną z postawaniem pierwszych książek zarówno od strony piśmiennictwa, kaligrafii, a w późniejszym czasie druku, jak i samego materiału, który niegdyś zastępował ludziom dobrze nam znany papier. Nauczysz się wykonywania skomplikowanych analiz statystycznych i obsługi programów komputerowych, będących cennym narzędziem w pracy z danymi.

 

Praca po studiach

Gdzie możesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku bibliologia i informatologia? Wszędzie tam, gdzie są książki – w bibliotekach, księgarniach i czytelniach. Zagłębiona od podstaw wiedza na temat książki jako obiektu historycznego, dostarczającego cennych wiadomości o naszej przeszłości sprawi, że bez problemu znajdziesz zaztrudnienie w pracowniach historycznych, gdzie zajmiesz się datowaniem znalezionych zapisków oraz wnikliwą analizą pod kątem treści. Jeśli jednak stwierdzisz, że bardziej po drodze jest ci do pracy z informacjami – droga wolna. Zajmiesz się wówczas analizą statystyczną przedstawionych ci danych, dowiesz się, jak w prawidłowy sposób je pozyskiwać i przekazywać. Od strony psychologicznej zagłębisz zachowanie człowieka, które może być źródłem cennych informacji na drodze sądowej, czy prawnej.

Jakie są wymagania rekrutacyjne?

Warunkiem dostania się na studia na kierunku bibliologia i informatologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej na temat koncepcji pracy naukowej, którą kandydat chciałby realizować podczas pracy nad doktoratem. W toku postępowania rekrutacyjnego liczy się także ocena na dyplomie magisterskim.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BIBLIOLOGIA I INFORMATOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Bibliologia i informatologia - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i tryb studiów

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bibliologia i informatologia

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bibliologię i informatologię

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • poprawnego datowania zapisków książkowych
   • historii pochodzenia książki
   • ogólnej wiedzy o najbardziej znanych książkach
   • obsługi programów statystycznych
   • wzorów matematycznych pomagających w porządkowaniu danych
   • pozyskiwaniu i przechowywaniu informacji

   Jak wyglądają studia na kierunku bibliologia i informatologia?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Studia doktoranckie na kierunku bibliologia i informatologia można realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się wybrane dni tygodnia.

   Osoby, które dostaną się na powyższe studia zdobędą kompleksową wiedzę i wykształcenie z zakresu nauk humanistycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W czasie studiów na kierunku bibliologia i informatologia będziesz miał możliwość ugruntowania i rozwinięcia swojej dotychczasowej wiedzy humanistycznej. Program kształcenia na powyższych studiach będzie tematycznie związany z takimi dziedzinami, jak:

   • językoznawstwo
   • bibliologia
   • kulturoznawstwo
   • literaturoznawstwo

   Studenci zdobędą także informacje na temat uniwersytetu jako instytucji społecznej oraz dowiedzą się więcej o metodologii badań humanistycznych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student kierunku bibliologia i informatologia zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych oraz kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się gromadzenia i przetwarzania źródeł naukowych i prowadzenia własnych badań humanistycznych. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób formułować merytoryczne wypowiedzi na temat wybranej dyscypliny naukowej. Studenci będą także brali udział w licznych, niezwykle interesujących konferencjach naukowych, na których zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami z obszaru bibliologii i informatologii.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku bibliologia i informatologia będą trwały cztery lata, czyli osiem semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł doktora.

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku bibliologia i informatologia?

   Absolwent kierunku bibliologia i informatologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • księgarniach
   • bibliotekach
   • czytelniach
   • placówkach badawczych zajmujących się analizą historyczną książek
   • analityk danych
   • statystyk

   Zobacz inne kierunki Humanistyczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIBLIOLOGIA I INFORMATOLOGIA

   Komentarze (0)