Polityka publiczna studia - opis kierunku
Dla kogo ten kierunek
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku polityka publiczna rozpocznie się 5 czerwca 2025 r. i potrwa do 9 lipca 2025 r. | polityka publiczna - terminy rekrutacji >
Polityka to niewątpliwie dziedzina, która ma swój wydźwięk w prawie wszystkich aspektach życia. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie podejście do relacji międzyludzkich, a także biznesowymi między różnymi instytucjami oraz firmami. Takie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wytworzyło potrzebę utworzenia w Polsce kierunku polityka publiczna, który na Zachodzie cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli zatem nie są dla Ciebie problemem kontakty międzyludzkie, a dodatkowo śledzisz wydarzenia polityczne to polityka publiczna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku polityka publiczna: teoria i praktyka polityki publicznej, nowe trendy w administracji publicznej, ekonomia sektora publicznego i finanse publiczne, analiza danych w polityce publicznej, debata publiczna i procesy podejmowania decyzji.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polityka społeczna? Studia kształcą w zakresie wiedzy dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego, które boryka się z różnego rodzaju wyzwaniami etycznymi i problemami politycznymi. Obce nie będą Ci także takie przedmioty jak: prawo administracyjne, prawo europejskie czy zasady funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. W programie studiów znajdziesz także zajęcia z logiki, ekonomii czy zarzadzania, co sprawi, że będzie sprawnie poruszać się w niełatwym świecie biznesu. Poza wiedzą teoretyczna będziesz mieć okazję do poprawienia swoich umiejętności miekkich w zakresie wystąpień publicznych, głównie prezentacji oraz sztuki wysławiania się. Jedno jest pewne – te studia nie pozwolą Ci się nudzić!
Jakie przedmioty zdawać na maturze?
Żeby dostać się na studia na kierunku polityka publiczna, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, geografia, historia, fizyka z astronomią, wiedza o społeczeństwie, język obcy, historia sztuki.