Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dla kogo ten kierunek
Kim jest finansista? Jaki ma zakres obowiązków, jakie powinien posiadać kompetencje? Zastanawiałeś się kiedyś nad odpowiedziami na te pytania? „Finansista” jest określeniem bardzo szerokim w dzisiejszych czasach. Oprócz tego, że jest to człowiek obeznany z zagadnieniami finansowymi, swoisty rzeczoznawca, to obecnie nazywa się też tak księgowych, specjalistów do spraw rachunkowości czy doradztwa finansowego, analityków finansowych oraz kapitalistów, czyli ludzi posiadających kapitał inwestycyjny. Brzmi ciekawie, prawda? Finansista zajmujący się rachunkowością i doradztwem finansowym powinien dostarczać prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu gospodarczego, np. małej firmy. Powinien również znać zasady sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz posiadać kompetencje doradcze. Jeżeli więc charakteryzujesz się umysłem ścisłym, pociąga Cię praca w branży finansowej mogą zainteresować Cię studia na kierunku rachunkowość i controlling. Jeśli interesujesz się ekonomią, tym jak funkcjonuje gospodarka, jak działają międzynarodowe rynki finansowe, ale strategie rachunkowości i samo doradztwo finansowe przede wszystkim, studia te na pewno będą dla Ciebie łatwiejsze, niż jeśli takich zainteresowań nie przejawiasz.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku rachunkowość i doradztwo finansowe: mikroekonomia, makroekonomia, rachunkowość, prawo, matematyka.
Studia te umożliwią Ci zdobycie elementarnej wiedzy z zakresu mechanizmów działających na rynku finansowym oraz kapitałowym, będziesz umiał prognozować i modelować złożone procesy ekonomiczne czy rozwiązywać skomplikowane problemy finansowe. Będziesz uczęszczać na zajęcia, które rozwiną Twoje umiejętności, dostarczą i poszerzą podstawową wiedzę na temat ryzyka w finansach, towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. Bardzo ważna będzie nauka języka angielskiego, który otwiera furtki na zagraniczną współpracę oraz nauka języka specjalistycznego.
Będziesz miał do wyboru jedną ze specjalności - bankowość i ubezpieczenia, finanse i rachunkowość spółek, inwestycje i nieruchomości, rynki finansowe lub skarbowość i podatki.
Żeby dostać się na studia na kierunku rachunkowość i doradztwo finansowe , na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: informatyka, matematyka.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek rachunkowość i doradztwo finansowe można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek, zdobędą wszechstronne wykształcenie ekonomiczne.
Jako student kierunku rachunkowość i doradztwo finansowe będziesz miał dostęp do szerokiej puli zajęć i wykładów akademickich tematycznie związanych z naukami ekonomicznymi, gospodarczymi oraz społecznymi. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Studia na kierunku rachunkowość i doradztwo finansowe będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu zdobędziesz wiele cennych umiejętności i kompetencji zawodowych. Jako student nauczysz się analizować wybrane zjawiska gospodarcze i ekonomiczne. Ponadto zyskasz zdolność sporządzania sprawozdań finansowych, biznes planów, wycen czy budżetów finansowych. Studenci poznają także zasady zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz skupią się na doskonaleniu kompetencji niezbędnych do podjęcia pracy w księgowości.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia drugiego stopnia na kierunku rachunkowość i doradztwo finansowe będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Rachunkowość i doradztwo finansowe
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Po skończonych studiach na FIRze postanowiłam kształcić się dalej i poszłam na podyplomówkę na kierunek bankowość i doradztwo finansowe na WSKZ. Studia bardzo ugruntowały moją wiedzę, dzięki czemu zajmuje dość wysokie stanowisko w bankowości. Polecam również ten kierunek jak i uczelnię swoim współpracownikom, którzy szykują się do awansu zawodowego.