Filozofia – studia doktoranckie

Filozofia – studia doktoranckie

Filozofia – studia doktoranckie – kierunek studiów

Myśląc o ludziach podejmujących się zawodu filozofa, najczęściej mimowolnie jawi nam się w głowie obraz starszego mężczyzny o zamyślonym, melancholijnym wyrazie twarzy, który oddaje się kontemplacjom gdzieś pod drzewem na łonie natury. Po części wyobrażenie to jest zgodne z rzeczywistością, bowiem filozofia jest „umiłowaniem mądrości”, a praktykujący ją ludzie zajmują się poszukiwaniem odpowiedzi na najtrudniejsze egzystencjalne pytania, które chociaż raz w życiu zadawał sobie każdy z nas. Kim właściwie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Na przestrzeni wieków powstało wiele teorii wyjaśniających przypuszczalną celowość ludzkiego życia, najpopularniejsze są te głoszone przez starożytnych Greków, a w szczególności Platona. Filozofia stanowiła bardzo cenny dorobek kulturowy dla ludności Dalekiego Wschodu – na jej filarach powstały nurty filozoficzno-religijne takie jak buddyzm, czy taoizm. Studia na kierunku filozofia wychodzą naprzeciw absolwentom studiów magisterskich, którzy chcieliby pogłębić posiadaną już wiedzę historyczną o wiadomości składające się na założenia filozoficzne najwybitniejszych myślicieli. Jako przyszły kandydat musisz pamiętać, że studia na kierunku filozofia – studia doktoranckie są humanistyczne, a do ich całkowitego zrozumienia niezbędna jest ugruntowana wiedza historyczna, socjologiczna i polityczna. Jeśli czujesz, że ten kierunek jest dla ciebie, aplikuj!
Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku filozofia – studia doktoranckie? Przygodę ze studiami rozpoczniesz od zagłębienia się w historię filozofii, sięgającą bardzo daleko w przeszłość. Pomimo tego, że jest to kierunek humanistyczny, nie znajdziesz w nim ucieczki od matematyki - nauczysz się logiki oraz filozofii matematycznej, która poszerzy twoje horyzonty myślowe oraz da możliwość bardziej wnikliwego spojrzenia na istotę otaczającego świata. W ramach zajęć praktycznych, będziesz miał za zadanie wykonać kilka projektów badawczych, obejmujących swoim zasięgiem szczegółową tematykę wybranych filozoficznych dzieł literackich.
Jaki zawód zdobędziesz po ukończeniu studiów na kierunku filozofia – studia doktoranckie? Wbrew powszechnie krążącej opinii, jakoby przyszłość zawodowa filozofów była skazana na niepowodzenie już w momencie samych rozważań na temat podjęcia studiów na tym kierunku, istnieje wielu filozofów zadowolonych ze swojej pracy i utrzymujących, że można z niej godnie wyżyć. Absolwenci studiów doktoranckich na kierunku filozofia znajdą zatrudnienie w szkolnictwie jako nauczyciele historii w szkołach podstawowych, a także wykładowcy filozofii na uczelniach wyższych. Asertywność i pracowitość, jakiej uczą się studenci filozofii, będą nieocenionymi kompetencjami pożądanymi przez międzynarodowe korporacje. Filozofowie odnajdują się w pracy w wydawnictwach przy publikacjach branżowych oraz historycznych, a także w szeroko pojętych instytucjach kulturalnych oraz agencjach reklamowych. Jak widzisz, wybór jest dosyć spory i nie ogranicza się do nieopłacalnych kontemplacji z dala od społeczeństwa.

WAŻNE TEMATY

Co jest brane pod uwagę w procesie rekrutacji?

Żeby dostać się na studia na kierunku filozofia - studia doktoranckie na większości uczelni należy dostarczyć świadectwo ukończenia studiów magisterskich. Odbędzie się konkurs na podstawie złożonych dokumentów.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOZOFIA – STUDIA DOKTORANCKIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Kierunek filozofia - studia doktoranckie prowadzony jest przez:

Wydział Socjologiczno-Historyczny UR

Zobacz inne kierunki Humanistyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filozofię – studia doktoranckie

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • literaturoznawstwa
  • historii filozofii
  • logiki
  • znajomości systemów religijnych i politycznych
  • etyki

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku filozofia – studia doktoranckie

Absolwent kierunku filozofia - studia doktoranckie znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • szkolnictwie
  • wydawnictwach
  • doradztwie
  • instytucjach kulturalnych i związanych z mediami
  • agencjach reklamowych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOZOFIA – STUDIA DOKTORANCKIE

Komentarze (0)