Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka studia - kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Wydaje Ci się, że zawód archiwisty jest nudny? Nic bardziej mylnego. Osoba wykonująca tę pracę musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu historii. Jest odpowiedzialna za przechowywanie, gromadzenie i udostępnianie zbiorów archiwalnych. Do niej należy również dbanie o ochronę ważnych dokumentów historycznych by mogły służyć następnym pokoleniom jako niepodważalne źródło wiedzy. Jeżeli zawsze zastanawiałeś się jakie tajemnice kryją stare dokumenty, masz niepowtarzalną szansę samodzielnie je odkryć!
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie dokumentacją i archiwistyka: historia średniowieczna Polski, paleografia łacińska, statystyka i demografia historyczna, archiwoznawstwo, książka jako źródło wiedzy archiwalnej.
W trakcie studiów poznasz nowoczesne metody wykorzystywane w zarządzaniu dokumentacją. Dowiesz się jak funkcjonują archiwa oraz rozwiniesz umiejętności efektywnego poszukiwania potrzebnych informacji w zbiorach archiwalnych. Będziesz miał możliwość zdobycia wiedzy z zakresu prawa, administracji oraz zarządzania. Program studiów został tak przygotowany żebyś mógł po ich ukończeniu bez obaw rozpocząć pracę archiwisty!
Praca po studiach
Po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów na kierunku Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka możesz podjąć pracę w wszelkiego rodzaju archiwach m.in. wojskowych, państwowych czy kościelnych. Zatrudnienie znajdziesz również w placówkach takich jak urzędy, które zmuszone są do przechowywania dokumentacji. Swoją przyszłość zawodową bez problemu możesz rozpocząć w instytucjach kultury np. w muzeach. Jeśli zatem jesteś dobrze zorganizowany, skrupulatny i chciałbyś zobaczyć jak wygląda praca „od kuchni” w archiwach aplikuj na kierunek Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka!
Jakie przedmioty zdawać na maturze?
Żeby dostać się na studia na kierunku Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: historia, język obcy nowożytny, język polski, biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, matematyka, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki.