FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ W BIZNESIE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesieto studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | finanse i rachunkowość w biznesie - uczelnie >
Opis kierunku
Studenci kierunku finanse i rachunkowość w biznesie zdobędą wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, finansów i rachunkowości, biznesu oraz współczesnej gospodarki. Ponadto nauczą się zarządzania biznesem i finansami, a także poznają zasady oceniania ryzyka inwestycyjnego i finansowego. W czasie studiów dowiedzą się także, w jaki sposób analizować współczesną sytuację gospodarczą.
Specjalności
Współczesne studia z finansów i rachunkowości w biznesie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie: inwestycje i nieruchomości, menadżer finansowy, rachunkowość i podatki.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, matematyka,geografia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w bankach, firmach leasingowych, działach księgowych, firmach faktoringowych, towarzystwach ubezpieczeniowych, biurach rachunkowych oraz w korporacjach międzynarodowych.
Kierunek finanse i rachunkowość w biznesie można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W obu przypadkach kandydaci powinni spełnić szereg istotnych wymagań określonych przez władze konkretnej uczelni.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie to:
matematyka
język polski
język obcy nowożytny
geografia/historia/WOS.
Kandydaci na studia magisterskie powinni przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Finanse i rachunkowość w biznesie - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość w biznesie na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
geografia, historia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość w biznesie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek finanse i rachunkowość w biznesie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ W BIZNESIE?
Studia finanse i rachunkowość w biznesie łączą w sobie zagadnienia z zakresu ekonomii, finansów oraz współczesnej gospodarki i biznesu. Dzięki interdyscyplinarnemu programowi nauczania studenci zdobędą wszechstronną wiedzę i przygotowanie zawodowe, uprawniające do pracy w instytucjach finansowych i w biznesie. Studia zakładają także realizacje specjalizacji zawodowych o różnorodnej tematyce związanej z finansami, rachunkowością i zarządzaniem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie możemy podzielić na:
Osoby, które aplikują na kierunek finanse i rachunkowość w biznesie zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu ekonomii, finansów i rachunkowości oraz szeroko pojętego biznesu i współczesnej gospodarki światowej. Studenci nauczą się także zarządzania finansami, a także oceniania ryzyka finansowego i inwestycyjnego.
Co więcej poznają zasady prowadzenia księgowości i ksiąg rachunkowych. Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie zdolności z obszaru analizowania danych finansów i ich zastosowania w praktyce zawodowej oraz projektowania przedsięwzięć finansowych. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystają podczas obowiązkowych praktyk zawodowych, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ W BIZNESIE?
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ W BIZNESIE?
Absolwenci kierunku finanse i rachunkowość w biznesie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku pracy. Przede wszystkim znajdą zatrudnienie w instytucjach finansowych, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i emerytalne. Ponadto idealnie odnajdą się jako pracownicy biur rachunkowych, działów księgowości, firm pośrednictwa i doradztwa finansowego oraz urzędów i izb skarbowych. Równie ciekawą opcją może być praca w samorządach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku finanse i rachunkowość w biznesie:
banki
towarzystwa ubezpieczeniowe
fundusze inwestycyjne
fundusze emerytalne
działy księgowe
biura rachunkowe
firmy pośrednictwa i doradztwa finansowego
urzędy i izby skarbowe
samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie
własna działalność gospodarcza.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach