RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE BIZNESU STUDIA – KIERUNEK STUDIÓW
Studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | rachunkowość i finanse biznesu - uczelnie >
Opis kierunku
W trakcie studiów na kierunku rachunkowość i finanse biznesu studenci zdobędą wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, ekonomii oraz zarządzania. Ponadto nauczą się zarządzania finansami przedsiębiorstw, tworzenia sprawozdań finansowych, a także poznają zasady inwestowania w aktywa rzeczowe. Dowiedzą się także, w jaki sposób prowadzić analizy rynku finansowego i rozwiązywać problemy z zakresu rachunkowości.
Specjalności
Współczesne studia z rachunkowości i finansów biznesu charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku rachunkowość i finanse biznesu:finanse i rachunkowość przedsiębiorstw, inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstwa, rachunkowość i podatki w małym i średnim przedsiębiorstwie, rachunkowość i zarządzanie finansami acca.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku rachunkowość i finanse biznesu najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, matematyka, informatyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach finansowych, firmach doradczych, biurach maklerskich, agencjach ratingowych oraz w funduszach emerytalnych.
Studia z zakresu finansów znajdują się na czele rankingów najpopularniejszych kierunków. Ze względu na dużą liczbę chętnych kandydaci powinni odpowiednio wcześniej zapoznać się z wymaganiami oraz podjąć odpowiednie przygotowania. Tylko dzięki temu są w wstanie pokonać innych maturzystów i dostać się na wymarzony kierunek.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu to:
język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski - do wyboru jeden),
matematyka,
geografia albo historia, albo informatyka
Kandydaci na studia magisterskie muszą przedstawić dypl;om ukończenia studiów wyższych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W innym przypadku konieczne będzie przejście rozmowy kwalifikacyjnej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: matematyka, 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, informatyka oraz 1 przedmiot do wyboru z: język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku rachunkowość i finanse biznesu na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Rachunkowość i finanse biznesu - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek rachunkowość i finanse biznesu na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
geografia, historia, informatyka, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek rachunkowość i finanse biznesu na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: matematyka, 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, informatyka oraz 1 przedmiot do wyboru z: język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku rachunkowość i finanse biznesu na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek rachunkowość i finanse biznesu na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE BIZNESU?
Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku rachunkowość i finanse biznesu studenci mają szansę zdobyć wiedzę teoretyczną oraz wszechstronne przygotowanie zawodowe, uprawniające ich do pracy w szeroko pojętym biznesie i sektorze finansowym.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu możemy podzielić na:
Szczegółowy program nauczania na kierunku rachunkowość i finanse biznesu będzie zależał od wybranej specjalizacji. Studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, ekonomii, marketingu oraz zarządzania. Ponadto rozwiną wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczą się analiz i badania rynku finansowego. Co więcej poznają zasady analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz tworzenia zaawansowanych sprawozdań i strategii finansowych.
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek wykształcą zdolności z zakresu zarządzania finansami, przedsiębiorstwem i ryzykiem, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Program nauczania zakłada także realizacje zajęć, dzięki którym studenci nauczą się przeprowadzania fuzji, przejęć i konsolidacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE BIZNESU?
Studia na kierunku rachunkowość i finanse biznesu trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE BIZNESU?
Absolwenci kierunku rachunkowość i finanse biznesu nie powinni mieć problemów ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom mogą podjąć zatrudnienie w bankach, domach inwestycyjnych, biurach maklerskich oraz w agencjach ratingowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także praca w firmach doradczych i konsultingowych oraz w instytucjach regulujących rynek kapitałowy.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku rachunkowość i finanse biznesu:
biura maklerskie
banki
domy inwestycyjne
fundusze emerytalne,
agencje ratingowe,
firmy doradcze i consultingowe
Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi
Komisji Nadzoru Finansowego
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
W dzisiejszych czasach najłatwiej zrobić podyplomówke, jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką finansów i rachunkowości. Ja studiowałem na WSKZ-cie za namową koleżanki z pracy, ponieważ są bardzo dobre materiały przygotowujące do przyszłej pracy, a całość odbywa się online bez konieczności dojeżdżania do uczelni co dwa tygodnie.