Kierunek akademia lean expert realizowany może być realizowany w trybie niestacjonarnym i hybrydowo, czyli część zajęć odbywa się w budynkach uczelni, a część poprzez platformy do nauki zdalnej. Program może być realizowany przez pracowników uczelni i specjalistów, mających ciągłą styczność z metodą lean. Zajęcia mogą przyjąć formę tradycyjnych wykładów czy ćwiczeń, ale także nowoczesnych gier symulacyjnych, pomagających lepiej zrozumieć procesy. Po studiach absolwenci mogą otrzymać certyfikat Lean Expert.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku akademia lean expert możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku akademia lean expert zdobywają wiedzę na temat skutecznego budowania organizacji zgodnie z praktykami lean. Zapoznają się ze wdrażaniem zmian w środowisku produkcyjnym, okołoprodukcyjnym, a także przedsiębiorstwach usługowych. Poznają narzędzia doskonalenia procesów np. SMED i uczą się je wykorzystywać. Studenci uczą się także oceniać potencjał organizacji do rozwoju poprzez analizę procesów, definiowanie problemów i szukanie skutecznych rozwiązań. Wśród poznawanych metod pomiarowych mogą się znaleźć m.in. analiza migawkowa, czas cyklu czy diagram spaghetti. W programie mogą się także znaleźć przedmioty, które pokazują jak zorganizować i dostosować biura do filozofii lean office.
Przedmioty, które mogą się pojawić w programie kierunku akademia lean expert, to np.:
-
ewolucja lean management – od narzędzi do kultury uczenia się
-
dobre praktyki wdrażania 5S; motywacja pracowników przed wprowadzeniem praktyk 5S
-
kaskadowanie i komunikowanie strategii jako element fundamentu kultury lean
-
metodologia określenia celów strategicznych organizacji
-
lean 4.0 - model doskonalenia organizacji
W trakcie studiów słuchacze trenują także swoje umiejętności menedżerskie poprzez zajęcia z nowoczesnego przywództwa. Uczą się, jak budować zgrane zespoły, zarządzań nimi i zachęcać do dalszego rozwoju zawodowego. Mogą także poznać techniki budowania kultury organizacji w oparciu o przywództwo lean, które często daje pracownikom więcej możliwości podejmowania działań na rzecz firmy.