1. Typ i tryb studiów
Kierunek finanse i ekonomia biznesu realizuje program z obszaru nauk ekonomicznych, dlatego tez studenci zdobędą wszechstronne wykształcenie z tego obszaru tematycznego.
Studia na kierunku finanse i ekonomia biznesu możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się w wybrane dni tygodnia, od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Program nauczania na kierunku finanse i ekonomia biznesu będzie oscylował głównie wokół nauk ekonomicznych, matematycznych oraz nauk o zarządzaniu.
Jako student będziesz miał okazję skorzystać z bogatej oferty zajęć akademickich, w której znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
-
finanse publiczne
-
różnice kulturowe w biznesie
-
rynki finansowe
-
bankowość
W czasie studiów, zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat różnych dziedzin prawa, na przykład gospodarczego czy podatkowego, których znajomość w branży finansowej jest konieczna. Ponadto, dowiesz się więcej o dziedzinie, jaką są finanse i rachunkowość oraz poznasz specyfikę poszczególnych rynków finansowych.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na dualny charakter studiów, będziesz miał możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych podczas stażu, na który będziesz uczęszczał w wybrane dni tygodnia. Jako student, wykształcisz także umiejętności z zakresu finansów i tym samym nauczysz się przeprowadzania analiz finansowych i gospodarczych oraz oceny ryzyka inwestycyjnego.
Co więcej, poznasz nowoczesne techniki i metody zarządzania zespołem, ryzykiem finansowym i innymi działami biznesu. W programie przewidziano także warsztaty, na których poznasz specjalistyczną terminologię biznesową oraz nauczysz się języka obcego.
4. Dla kogo ten kierunek
Polskie uczelnie starają się zaoferować studentom takie propozycje rozwoju, które w przyszłości pozwolą na znalezienie stabilnego zatrudnienia. Obserwując zapotrzebowanie na aktualnym rynku pracy, możemy zobaczyć, że wciąż brakuje finansistów, którzy oprócz fachowej wiedzy z zakresu analizy matematycznej, dysponują także wiedzą biznesową.
Kierunek finanse i ekonomia biznesu jest właśnie zadedykowany dla osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności z zakresu tych dwóch obszarów. Pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie osób, których umiejętności wykraczają poza jedną dziedzinę, a ich wykształcenie jest wielopoziomowe, właśnie dlatego studia o tak rozbudowanych (i jednocześnie połączonych ze sobą) profilach cieszą się tak dużą popularnością.
Jeżeli czujesz, że chciałbyś rozwijać nie tylko jako przyszły finansista, ale także analityk biznesowy, to te studia są stworzone dla ciebie.
5. Gdzie studiować finanse i ekonomię biznesu
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek finanse i ekonomia biznesu: