1. Nabywane umiejętności
Zarządzanie kulturą współczesną to swego rodzaju układanka, ponieważ kierunek powiązany jest z wieloma dziedzinami, w gronie których wyróżnić można nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o sztuce, nauki prawne, ekonomię i finanse, czy filozofię.
Program studiów skonstruowany jest w taki sposób, aby jak najlepiej i jak najpełniej zaspokoić potrzeby rynku pracy w zakresie specjalistów zarządzania organizacjami kultury o szerokiej, pogłębionej wiedzy na temat współczesnych zjawisk w kulturze.
Kształcenie na tym kierunku przygotowuje do pracy na stanowiskach kierowniczych w organizacjach kultury sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego, a także przygotowuje do inicjowania i kierowania własnymi przedsięwzięciami.
Studia na kierunku Zarządzanie kulturą współczesną możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie kulturą współczesną: język angielski, prawo pracy, prawo autorskie w praktyce, zarządzanie różnorodnością w organizacji, projektowanie badań naukowych.
Zarządzanie kulturą współczesną to kierunek o dość bogatym programie kształcenia. Studenci realizują przedmioty związane między innymi z:
-
zarządzaniem różnorodnością w organizacji,
-
prawem zamówień publicznych,
-
ochroną i zarządzaniem dziedzictwem kulturowym,
-
kulturą cyfrową,
-
zarządzaniem strategicznym.
Uczestniczą w zajęciach, które poruszają tematy dotyczące współczesnych trendów w kulturze, marketingu i organizacji wydarzeń, finansów kultury, współczesnej humanistyki. Wszystko razem daje możliwość zdobycia nowoczesnych umiejętności menedżerskich, które można wykorzystać nie tylko w instytucjach kultury, a także dużą wiedzę na temat kultury samej w sobie.
Zarządzanie kulturą współczesną to kierunek dla osób zainteresowanych kulturą i jej funkcjonowaniem. Pomimo tego, iż dyscyplina ta wydaje się interesująca, to jednak Zarządzanie kulturą współczesną jest dość rzadko spotykane w ofertach edukacyjnych.
3. Dla kogo ten kierunek
Kultura współczesna to niezwykle bogata, wielowarstwowa i złożona z wielu, bardzo różnych elementów, dyscyplina. Można zaliczyć do niej między innymi różnego rodzaju imprezy kulturalne, widowiska teatralne, wystawy sztuki, ale także modę, muzykę czy literaturę.
W związku z tak dużą różnorodnością i wieloaspektowością współczesnej kultury polskiej i międzynarodowej , rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, doskonale orientujących się w obecnych przejawach życia kulturalnego oraz potrafiących doskonale nim zarządzać.
Jako odpowiedź na te potrzeby, stawiane przez dzisiejszy rynek pracy, pojawiły się niezwykle interesujące, rozwijające i zarazem perspektywiczne studia: zarządzanie kulturą współczesną, których program skierowany jest do wszystkich osób o zainteresowaniach artystycznych oraz zdolnościach przywódczych, które chciałyby połączyć swoje dwie pasje i jednocześnie zyskać wszechstronne wykształcenie. Jeżeli ten opis idealnie do ciebie pasuje, to studia te powinny być twoim wyborem!