1. Typ i tryb studiów
Zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami wydaje się kierunkiem przyszłościowym, ponieważ na gospodarczej mapie przybywa właśnie takich organizacji. Pomimo tego, że obszar wiedzy jest całkiem szeroki, to kierunek ten zazwyczaj realizowany jest tylko na jednym ze stopni kształcenia.
Często zdarza się, że występuje on w ofertach edukacyjnych w ramach studiów niestacjonarnych, a w przypadku niektórych uczelni bywa jedynie specjalnością albo dziedziną studiów podyplomowych.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku Zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami oferują program, dzięki któremu można pozyskać wiedzę teoretyczną, wiedzę praktyczną oraz liczne umiejętności i kompetencje. W harmonogramach widnieją zagadnienia związane między innymi z:
-
rachunkowością i dokumentacją finansową,
-
zarządzaniem zasobami ludzkimi,
-
analizą danych,
-
zarządzaniem ryzykiem,
-
projektowaniem modeli biznesowych.
Można również odnaleźć przedmioty dotyczące badań marketingowych, prognozowania gospodarczego, czy zarządzania jakością.
3. Nabywane umiejętności
Zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami to propozycja dla osób przedsiębiorczych, planujących podjąć działalność gospodarczą oraz nieunikających ryzyka w podejmowaniu decyzji. To kierunek, który skupia w sobie zasady planowania działalności, oceniania ryzyka, wykorzystywania narzędzi nowych technologii oraz zarządzania informacjami zgodnie z najnowszymi przepisami prawnymi. To droga do wykonywania coraz istotniejszych zawodów, takich jak nowoczesny menedżer, animator gospodarczy, czy specjalista do spraw ekonomicznych.