1. Typ i tryb studiów
Kierunek studia skandynawskie jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Studia na kierunku Studia Skandynawskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku studia skandynawskie, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin. W toku studiów będą mieli okazję poznać historię, kulturę, literaturę oraz politykę państw skandynawskich, do których należą: Dania, Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką, między innymi takich jak:
-
Historia Skandynawii w XX wieku
-
Struktura demograficzna, etniczna i wyznaniowa krajów skandynawskich
-
Systemy polityczne państw skandynawskich
-
Polityka bezpieczeństwa państw skandynawskich
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek studia skandynawskie wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się oni na nauce języka skandynawskiego oraz języka angielskiego, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu analizowania wybranych zjawisk społecznych, politycznych i kulturowych występujących na terenie państw skandynawskich. Studenci rozwiną także kompetencje miękkie, takie jak komunikacja czy umiejętność pracy zespołowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Północ – daleko i blisko, nie tylko pod względem geograficznym. Państwa, z którymi sąsiadujemy przez Morze Bałtyckie, choć nie stanowią kulturowego ani politycznego monolitu i różnią się między sobą, w naszej optyce często postrzegane są jako inicjatorzy i zwolennicy pewnych pokrewnych rozwiązań – biznesowych, dyplomatycznych, związanych z bezpieczeństwem, społeczeństwem czy kulturą.
Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na życie w krajach północy, dostrzegając w tamtejszych rynkach większe możliwości dla rozwoju własnych umiejętności. To decyzja, która w następnej kolejności pociąga za sobą konieczność poznania i zrozumienia nowej rzeczywistości oraz asymilacji ze społecznością i jej kulturą.
Jest to łatwiejsze, gdy poświęci się czas na analizę współczesnej kondycji państwa i społeczeństwa, z którym chcemy związać swoje losy lub podjąć biznesową współpracę – przed podobną koniecznością stają bowiem osoby, podejmujące pracę w skandynawskich firmach, których ekspansja w Polsce jest coraz większa.
Bez względu jednak na powód, którym kierujemy się poznając kulturę, społeczeństwo i politykę danego kraju, zdobywanie wiedzy ułatwia nam porozumiewanie się i pełne funkcjonowanie w jego społeczności.
Jeśli politologia zawsze była kierunkiem, który budził Twoje zainteresowanie, ale chętnie zawęziłbyś zakres zdobywanej wiedzy do konkretnego rejonu geograficznego, Kraje Europy Północnej fascynują Cię ze względu na sposób prowadzenia polityki, dyplomacji i organizacji rynku pracy, chcesz związać swoją karierę z firmami skandynawskimi lub współpracować z ich przedstawicielami, w pełni rozumiejąc idee i sposoby zarządzania, którymi się kierują, studia na kierunku studia skandynawskie mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
5. Gdzie studiować kierunek Studia Skandynawskie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia Skandynawskie: