Studia skandynawskie studia - kierunek studiów

Północ – daleko i blisko, nie tylko pod względem geograficznym. Państwa, z którymi sąsiadujemy przez Morze Bałtyckie, choć nie stanowią kulturowego ani politycznego monolitu i różnią się między sobą, w naszej optyce często postrzegane są jako inicjatorzy i zwolennicy pewnych pokrewnych rozwiązań – biznesowych, dyplomatycznych, związanych z bezpieczeństwem, społeczeństwem czy kulturą. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na życie w krajach północy, dostrzegając w tamtejszych rynkach większe możliwości dla rozwoju własnych umiejętności. To decyzja, która w następnej kolejności pociąga za sobą konieczność poznania i zrozumienia nowej rzeczywistości oraz asymilacji ze społecznością i jej kulturą. Jest to łatwiejsze, gdy poświęci się czas na analizę współczesnej kondycji państwa i społeczeństwa, z którym chcemy związać swoje losy lub podjąć biznesową współpracę – przed podobną koniecznością stają bowiem osoby, podejmujące pracę w skandynawskich firmach, których ekspansja w Polsce jest coraz większa. Bez względu jednak na powód, którym kierujemy się poznając kulturę, społeczeństwo i politykę danego kraju, zdobywanie wiedzy ułatwia nam porozumiewanie się i pełne funkcjonowanie w jego społeczności. 
Jeśli politologia zawsze była kierunkiem, który budził Twoje zainteresowanie, ale chętnie zawęziłbyś zakres zdobywanej wiedzy do konkretnego rejonu geograficznego, Kraje Europy Północnej fascynują Cię ze względu na sposób prowadzenia polityki, dyplomacji i organizacji rynku pracy, chcesz związać swoją karierę z firmami skandynawskimi lub współpracować z ich przedstawicielami, w pełni rozumiejąc idee i sposoby zarządzania, którymi się kierują, studia na kierunku studia skandynawskie mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz. 
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? W przeciwieństwie do filologii obcych, studia skandynawskie nie są ukierunkowane na przekazywanie wiedzy z zakresu języka i kultury – zagadnienia lingwistyczne i kulturoznawcze są tutaj tłem do głównego trzonu zajęć dotyczących kwestii politycznych i społecznych. Poznasz więc strukturę i sposoby funkcjonowania rynków pracy w Krajach Europy Północnej, dowiesz się, czym charakteryzuje się polityka zatrudnienia, i polityka społeczna tych państw oraz jak podchodzi się w nich do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Będziesz mieć okazję nie tylko do przećwiczenia języka angielskiego w mowie i piśmie – wszystkie zajęcia na studiach skandynawskich prowadzone są po angielsku – ale także szansę na poznanie od postaw nowego języka – dzięki planowanemu lektoratowi z języka szwedzkiego. Jako adept studiów skandynawskich będziesz mógł zdecydować się na jedną z dwóch interesujących specjalizacji: jeśli interesuje Cię biznes i powiązane z nim kwestie takie jak wizerunek oraz etykieta, z pewnością odnajdziesz się w specjalności business and image; dla osób zafascynowanych planowaniem strategii kontaktów między państwami przygotowano specjalność diplomatic and strategy. 
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku studia skandynawskie? To kierunek wpisujący się oczekiwania osób decydujących się na emigrację do Krajów Europy Północnej, tych, które chcą lepiej odnaleźć się w warunkach oferowanych przez skandynawskiego pracodawcę w Polsce jak i tych, którym zależy na pozycji specjalisty w zakresie polityki i społeczeństwa krajów północy. Dzięki otwartości społeczeństw skandynawskich na osoby z zewnątrz możesz zdecydować się więc na karierę w tamtejszych firmach lub u skandynawskich pracodawców inwestujących w polski rynek. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli politologa zorientowanego na kraje skandynawskie, komentatora i analityka wydarzeń społecznych lub doradcy osób decydujących się na karierę w Szwecji, Finlandii, Norwegii i innych Krajach Europy Północnej. Znajomość języka szwedzkiego dodatkowo sprawi, że wyróżnisz się na rynku pracy. 

WAŻNE TEMATY

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK STUDIA SKANDYNAWSKIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU STUDIA SKANDYNAWSKIE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Humanistyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując studia skandynawskie?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • współczesnych przemian politycznych, społecznych i kulturowych w Krajach Europy Północnej
 • diagnozowania i planowania strategii dyplomatycznych stosowanych w krajach skandynawskich
 • znajomości podstaw języka szwedzkiego w mowie i piśmie
 • skandynawskich rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo państwa i obywateli 
 • polityki zatrudnienia i polityki społecznej w krajach skandynawskich
 • kondycji rynku pracy w Państwach Europy Północnej
 • historycznych uwarunkowań rozwoju kultury, społeczeństwa i polityki krajów skandynawskich
 • głównych idei skandynawskiej polityki wewnętrznej i międzynarodowej
 • rozumienia kwestii wizerunkowych, biznesowych i związanych z etykietą w państwach skandynawskich

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

STUDIA SKANDYNAWSKIE STUDIA NIESTACJONARNE

STUDIA SKANDYNAWSKIE STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

STUDIA SKANDYNAWSKIE STUDIA I STOPNIA

Gdzie będziesz pracował po kierunku studia skandynawskie?

Absolwent kierunku studia skandynawskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik firm skandynawskich podejmujących ekspansję na rynek polski
 • pracownik firm i przedsiębiorstw skandynawskich za granicą
 • analityk i komentator wydarzeń politycznych i społecznych współpracujący z mediami
 • pracownik wydawnictw i redakcji podejmujących temat społeczeństwa, polityki i kultury państw skandynawskich
 • dyplomata
 • strateg lub doradca polityczny
 • specjalista do spraw rynku pracy i polityki zatrudnienia w krajach skandynawskich

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU STUDIA SKANDYNAWSKIE

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU STUDIA SKANDYNAWSKIE

Komentarze (0)