Studia skandynawskie

Studia skandynawskie

Studia na kierunku studia skandynawskie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Studia skandynawskie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Studia skandynawskie studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Studia Skandynawskie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku studia skandynawskie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku studia skandynawskie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | studia skandynawskie - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku studia skandynawskie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:  historia, geografia, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski, język polski, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia skandynawskie - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując studia skandynawskie?

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku?
W przeciwieństwie do filologii obcych, studia skandynawskie nie są ukierunkowane na przekazywanie wiedzy z zakresu języka i kultury – zagadnienia lingwistyczne i kulturoznawcze są tutaj tłem do głównego trzonu zajęć dotyczących kwestii politycznych i społecznych.
Poznasz więc strukturę i sposoby funkcjonowania rynków pracy w Krajach Europy Północnej, dowiesz się, czym charakteryzuje się polityka zatrudnienia, i polityka społeczna tych państw oraz jak podchodzi się w nich do kwestii związanych z bezpieczeństwem.
Będziesz mieć okazję nie tylko do przećwiczenia języka angielskiego w mowie i piśmie – wszystkie zajęcia na studiach skandynawskich prowadzone są po angielsku – ale także szansę na poznanie od postaw nowego języka – dzięki planowanemu lektoratowi z języka szwedzkiego.
Jako adept studiów skandynawskich będziesz mógł zdecydować się na jedną z dwóch interesujących specjalizacji: jeśli interesuje Cię biznes i powiązane z nim kwestie takie jak wizerunek oraz etykieta, z pewnością odnajdziesz się w specjalności business and image; dla osób zafascynowanych planowaniem strategii kontaktów między państwami przygotowano specjalność diplomatic and strategy.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • współczesnych przemian politycznych, społecznych i kulturowych w Krajach Europy Północnej
  • diagnozowania i planowania strategii dyplomatycznych stosowanych w krajach skandynawskich
  • znajomości podstaw języka szwedzkiego w mowie i piśmie
  • skandynawskich rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo państwa i obywateli 
  • polityki zatrudnienia i polityki społecznej w krajach skandynawskich
  • kondycji rynku pracy w Państwach Europy Północnej
  • historycznych uwarunkowań rozwoju kultury, społeczeństwa i polityki krajów skandynawskich
  • głównych idei skandynawskiej polityki wewnętrznej i międzynarodowej
  • rozumienia kwestii wizerunkowych, biznesowych i związanych z etykietą w państwach skandynawskich

Jak wyglądają studia na kierunku studia skandynawskie?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek studia skandynawskie jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.

 

Studia na kierunku Studia Skandynawskie możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku studia skandynawskie, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin. W toku studiów będą mieli okazję poznać historię, kulturę, literaturę oraz politykę państw skandynawskich, do których należą: Dania, Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką, między innymi takich jak:

  • Historia Skandynawii w XX wieku
  • Struktura demograficzna, etniczna i wyznaniowa krajów skandynawskich
  • Systemy polityczne państw skandynawskich
  • Polityka bezpieczeństwa państw skandynawskich

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek studia skandynawskie wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się oni na nauce języka skandynawskiego oraz języka angielskiego, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu analizowania wybranych zjawisk społecznych, politycznych i kulturowych występujących na terenie państw skandynawskich. Studenci rozwiną także kompetencje miękkie, takie jak komunikacja czy umiejętność pracy zespołowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Północ – daleko i blisko, nie tylko pod względem geograficznym. Państwa, z którymi sąsiadujemy przez Morze Bałtyckie, choć nie stanowią kulturowego ani politycznego monolitu i różnią się między sobą, w naszej optyce często postrzegane są jako inicjatorzy i zwolennicy pewnych pokrewnych rozwiązań – biznesowych, dyplomatycznych, związanych z bezpieczeństwem, społeczeństwem czy kulturą.
Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na życie w krajach północy, dostrzegając w tamtejszych rynkach większe możliwości dla rozwoju własnych umiejętności. To decyzja, która w następnej kolejności pociąga za sobą konieczność poznania i zrozumienia nowej rzeczywistości oraz asymilacji ze społecznością i jej kulturą.
Jest to łatwiejsze, gdy poświęci się czas na analizę współczesnej kondycji państwa i społeczeństwa, z którym chcemy związać swoje losy lub podjąć biznesową współpracę – przed podobną koniecznością stają bowiem osoby, podejmujące pracę w skandynawskich firmach, których ekspansja w Polsce jest coraz większa.
Bez względu jednak na powód, którym kierujemy się poznając kulturę, społeczeństwo i politykę danego kraju, zdobywanie wiedzy ułatwia nam porozumiewanie się i pełne funkcjonowanie w jego społeczności.
Jeśli politologia zawsze była kierunkiem, który budził Twoje zainteresowanie, ale chętnie zawęziłbyś zakres zdobywanej wiedzy do konkretnego rejonu geograficznego, Kraje Europy Północnej fascynują Cię ze względu na sposób prowadzenia polityki, dyplomacji i organizacji rynku pracy, chcesz związać swoją karierę z firmami skandynawskimi lub współpracować z ich przedstawicielami, w pełni rozumiejąc idee i sposoby zarządzania, którymi się kierują, studia na kierunku studia skandynawskie mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
 
5. Gdzie studiować kierunek Studia Skandynawskie

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia Skandynawskie:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Studia Skandynawskie trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku studia skandynawskie będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata.

Gdzie będziesz pracował po kierunku studia skandynawskie?

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku studia skandynawskie?

To kierunek wpisujący się oczekiwania osób decydujących się na emigrację do Krajów Europy Północnej, tych, które chcą lepiej odnaleźć się w warunkach oferowanych przez skandynawskiego pracodawcę w Polsce jak i tych, którym zależy na pozycji specjalisty w zakresie polityki i społeczeństwa krajów północy.

Dzięki otwartości społeczeństw skandynawskich na osoby z zewnątrz możesz zdecydować się więc na karierę w tamtejszych firmach lub u skandynawskich pracodawców inwestujących w polski rynek.

Z powodzeniem odnajdziesz się w roli politologa zorientowanego na kraje skandynawskie, komentatora i analityka wydarzeń społecznych lub doradcy osób decydujących się na karierę w Szwecji, Finlandii, Norwegii i innych Krajach Europy Północnej. Znajomość języka szwedzkiego dodatkowo sprawi, że wyróżnisz się na rynku pracy.

 
Absolwent kierunku studia skandynawskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik firm skandynawskich podejmujących ekspansję na rynek polski
  • pracownik firm i przedsiębiorstw skandynawskich za granicą
  • analityk i komentator wydarzeń politycznych i społecznych współpracujący z mediami
  • pracownik wydawnictw i redakcji podejmujących temat społeczeństwa, polityki i kultury państw skandynawskich
  • dyplomata
  • strateg lub doradca polityczny
  • specjalista do spraw rynku pracy i polityki zatrudnienia w krajach skandynawskich

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Studia skandynawskie studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Studia skandynawskie studia I stopnia

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku studia skandynawskie

Miasta, które oferują studia na kierunku Studia skandynawskie

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • ul. Ostrowskiego 22, 53-238 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

Komentarze (0)