Chociaż zwyczajowo buntujemy się przeciwko diagnozom, według których wykazujemy coraz więcej cech społeczeństwa konsumpcyjnego, nie jesteśmy w stanie zanegować związku między strukturą społeczną a rozwojem gospodarczym kraju. To, kim jesteśmy jako zbiorowość, jakie tworzymy ustroje, jakie wartości uznajemy za własne i co motywuje nas do działania, ma znaczący wpływ na kształt lokalnej gospodarki.
Jeśli chcemy zdefiniować własną tożsamość społeczną w ponadjednostkowej perspektywie, powinniśmy przyjąć i zinterpretować także odwrotną optykę, która uświadamia nam, że od modelu gospodarczego realizowanego przez państwo ściśle zależą stosunki społeczne, poziom i styl życia obywateli oraz to, czy jako społeczeństwo będziemy narażeni na zagrożenia rozwojowe.
Tropienie relacji na linii społeczeństwo-gospodarka to nie tylko naukowe rozważania prowadzone na uogólnionych, abstrakcyjnych pojęciach, ale także kwestie bardzo bliskie naszej codziennej rzeczywistości – zawodowej, konsumenckiej i lokalnej, skupionej wokół działań obywatelskich.
Dzięki socjologii ekonomicznej jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi w firmie i przedsiębiorstwie, stworzyć reklamę, która trafi do szerokiej grupy odbiorców lub przyłożyć rękę do reformowania rynku pracy w sposób, który spełni oczekiwania pracowników i pracodawców.
Dla osób zainteresowanych tymi i podobnymi zależnościami między rozwojem społeczeństw a ekonomią i gospodarką powstały studia na kierunku socjologia ekonomiczna. To interdyscyplinarny kurs, który nie tylko wyposaży Cię w solidną wiedzę z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych, ale pozwoli na zastosowanie jej w praktyce związanej z funkcjonowaniem sektora gospodarczego.
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Socjologia ekonomiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
2. Dla kogo ten kierunek
Jeśli odnajdujesz się w funkcjonowaniu na styku różnorodnych dziedzin i potrafisz czerpać z kilku z nich, by wyciągać odkrywcze wnioski w temacie, którym zajmujesz się naukowo i zawodowo, chciałbyś celnie diagnozować współczesne kierunki rozwoju państw i społeczeństw a także proponować własne, nowoczesne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki w oparciu o świadomość społeczną, prawną i polityczną, studia na kierunku socjologia ekonomiczna mogą się okazać tym, czego szukasz.
3. Gdzie studiować Socjologię ekonomiczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Socjologia ekonomiczna: