1. Typ i tryb studiów
Kierunek finanse i controlling można realizować zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dlatego też, ta opcja kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i studiowaniu.
Jeżeli zdecydujesz się na powyższe studia, zdobędziesz kompleksowe wykształcenie ekonomiczne.
Studia na kierunku finanse i conreolling możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy aplikują na kierunek finanse i controlling będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, gospodarczych oraz zarządzania. W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów, takich jak:
-
statystyka matematyczna
-
controlling strategiczny
-
ubezpieczenia
-
logistyka
-
badania operacyjne
W czasie studiów, poznasz także specyfikę poszczególnych rynków finansowych oraz dowiesz się więcej na temat różnorodnych koncepcji zarządzania finansami przedsiębiorstw. Co więcej, nauczysz się konkretnych regulacji z obszaru prawa finansowego, gospodarczego i podatkowego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku finanse i controlling zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, rozwiniesz swoje zdolności z obszaru finansów i rachunkowości i nauczysz się przeprowadzania analiz finansowych i gospodarczych.
Co więcej, poznasz zasady działania controllingu finansowego w przedsiębiorstwie. W programie nauczania przewidziano także zajęcia z biznesowego języka angielskiego, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na pracę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Od wielu lat studia z zakresu ekonomii cieszą się niemalejącą popularnością, bowiem nieustający rozwój gospodarczy sprawia, że różnego rodzaju instytucje i przedsiębiorstwa poszukują finansowych analityków i specjalistów. Jednak wraz ze zmieniającymi się gospodarkami, przekształceniom muszą podlegać profile kształcenia przyszłych absolwentów.
Teraz same kwalifikacje z zakresu ekonomii i finansów to zbyt mało, by sylwetka potencjalnego pracownika była atrakcyjna na aktualnym rynku pracy. Studia na kierunku finanse i controlling pozwalają na rzetelne wykształcenie ekonomiczne. Drugim najważniejszym elementem kształcenia jest właśnie umiejętność planowania oraz ustalania celów finansowych danego przedsiębiorstwa.
Controlling uważany jest za jedną z nowych funkcji zarządzania, ponieważ łączy w sobie zagadnienia związane z analizą, przy jednoczesnym zasilaniu w informacje na temat rozwoju danej instytucji. Zatem jeśli interesują cię zagadnienia związane z ekonomią, statystykami, uważasz matematykę za królową nauk i chcesz jednocześnie zgłębiać najnowsze metody zarządzania, by w przyszłości uzyskać rozwojowe zatrudnienie, to te studia są właśnie dla ciebie.
5. Gdzie studiować finanse i controlling
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek finanse i controlling: