Podatki i doradztwo podatkowe

Podatki i doradztwo podatkowe

Studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 6 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Podatki i doradztwo podatkowe stopień: (II) , czas trwania: 2 lata ,
forma: niestacjonarne

Uczelnie, gdzie podatki i doradztwo podatkowe jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Pokaż więcej
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu

Uniwersytet WSB Merito w Toruniu

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Uniwersytet WSB Merito Łódź

Uniwersytet WSB Merito Łódź

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Finanse i rachunkowość stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Podatki i doradztwo podatkowe studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 6 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | podatki i doradztwo podatkowe - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku podatki i doradztwo podatkowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, matematyka, fizyka i astronomia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe:

  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • historia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Podatki i doradztwo podatkowe - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując podatki i doradztwo podatkowe

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku podatki i doradztwo podatkowe: ekonomia, zarządzanie przedsiębiorstwem, podatki i opłaty samorządowe, ubezpieczenia społeczne, analiza finansowa.

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku podatki i doradztwo podatkowe? Na studiach zdobędziesz wiedzę na temat zasad kontroli podatkowej i skarbowej. Będziesz także w stanie samodzielne rozliczać zobowiązania podatkowe.

Studia sprawią, że będziesz sprawne poruszać się w prawie podatkowym, karnym i materialnym. Co więcej, interpretacja przepisów prawa nie będzie dla Ciebie stanowić najmniejszego problemu. Kierunek kształci w zakresie wiedzy oraz umiejętności, które konieczne są aby zdać egzamin na doradcę podatkowego.

Co więcej, część programu studiów przygotuje Cię do egzaminu na biegłego rewidenta. Warto jednak pamiętać, że wpis na listę doradców lub biegłych wymaga uprzedniego odbycia praktyk i aplikacji (tylko w przypadku biegłego) oraz zdania egzaminów. Jednym zdaniem, staniesz się specjalistą do spraw podatkowych.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • procesu życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, zarówno w skali lokalno-regionalnej jak i krajowo-midzynarodowej,
  • szeroko pojętej dziedziny komunikacji społecznej – w stosunkach publicznych, reklamie, promocji, instytucjach prowadzących edukację medialną,
  • zasad kontroli podatkowej i skarbowej oraz rozliczania zobowiązań podatkowych,
  • wykształcenia podstawowych umiejętności w zakresie gromadzenia, opracowywania oraz selekcjonowania informacji z różnych źródeł,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe?

 

1. Tryb i typ studiów

Prawo i doradztwo podatkowe to nowatorski kierunek, który można realizować zarówno w trynie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę będziesz musiał poświęcić wybrane weekendy semestru. Co więcej, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość jest ustalana przez władze uczelni.

 

Studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Celem tych innowacyjnych studiów jest wykształcenie wszechstronnych specjalistów z zakresu finansów i doradztwa podatkowe. Dlatego studenci, którzy aplikują na ten kierunek będą mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę z obszaru ekonomii, prawa, finansów czy administracji.

W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak: ubezpieczenia gospodarcze, administracja podatkowa, rachunkowość, finanse publiczne, prawo cywilne czy prawo administracyjne. Oprócz wiedzy teoretycznej rozwiniesz także cenne kompetencje praktyczne.

Jako student, nauczysz się technik analizy podatkowej i finansowej, prowadzenia ksiąg rachunkowych, wystawiana opinii podatkowej oraz wykorzystywania regulacji prawnych w praktyce.

Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które będziesz mógł zrealizować w biurach rachunkowych, centrach usług finansowych i innych miejscach, w których wymagana jest znajomość ekonomii i rynku finansowego.

 

3. Dla kogo ten kierunek

Obecne systemy podatkowe to temat, który wielu z nas spędza sen z powiek. Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Potrzebni są eksperci, dla których optymalizacja podatków oraz zmniejszenie obciążeń czy niewelizacja ryzyka nie stanowią żadnego problemu.

Jeżeli zatem myślisz o przystąpieniu do egzaminu na doradcę podatkowego lub myślisz o pracy w administracji to podatki i doradztwo podatkowe może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

4. Gdzie studiować Podatki i doradztwo podatkowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Podatki i doradztwo podatkowe:

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia?

Studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek podatki i doradztwo podatkowe można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla absolwentów szkół średnich, którym zależy na zdobyciu wyższego wykształcenia. W tym przypadku studia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się egzaminem dyplomowym, po którym uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia magisterskie, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Po ich ukończeniu będziesz mógł się pochwalić tytułem magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku podatki i doradztwo podatkowe

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku podatki i doradztwo podatkowe? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować jako doradca podatkowy. Co więcej, pracę będziesz mógł podjąć w biurach rachunkowych, jednostkach samorządu terytorialnego, kancelarii prawnych prowadzących sprawy podatkowe oraz w urzędach kontroli skarbowej.

Nic nie stoi także na przeszkodzie do założenia własnej działalności gospodarczej w tej dziedzinie. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to podatki i doradztwo podatkowe może być świetnym początkiem Twojej przyszej kariery zawodowej w tym zakresie!

 

Absolwent kierunku podatki i doradztwo podatkowe znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • doradca podatkowy – po zdaniu egzaminu zawodowego,
  • pracownik w biurze rachnkowym,
  • pracownik w jednostkach samorządu terytorialnego,
  • pracownik kancelarii prawnych,
  • pracownik w urzędach kontroli skarbowej.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Podatki i doradztwo podatkowe studia niestacjonarne

Podatki i doradztwo podatkowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Podatki i doradztwo podatkowe studia I stopnia

Podatki i doradztwo podatkowe studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

W jakich firmach możesz pracować po kierunku podatki i doradztwo podatkowe

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (1)

Dagmara odpowiedz

Zdając sobie sprawę jak dynamicznie zmieniają się przepisy z prawa podatkowego wybrałam się na podyplomówkę z tego zakresu na WSKZ żeby w przyszłosci liczyć na podwyżkę w pracy. Uczelnię polecam, bo całość nauki odbywa się online, a materiały są dobrej jakości.