1. Tryb i typ studiów
Kierunek administracja publiczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób ambitnych, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia, to zdecyduj się na studia zaoczne.
Studia prawnicze charakteryzują się ciekawym i dopasowanym do realiów współczesnego świata, programem nauczania. Kierunek administracja publiczna nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Wszyscy studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk prawnych i społecznych, ekonomii, zarządzania i innych dziedzin bezpośrednio związanych z administracją.
Ponadto, wykształcisz cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w przyszłej pracy zawodowej. W trakcie licznych warsztatów nauczysz się skutecznych technik zarządzania, tworzenia wniosków administracyjnych, profesjonalnych wystąpień publicznych oraz prowadzenia rozmów z klientami.
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, dzięki którym rozwiniesz swoje kwalifikacje i zainteresowania naukowe. Aktualną ofertę specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Praktyczny wymiar studiów i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych, takich jak wizyty studyjne, gry symulacyjne, wymiany i praktyki studenckie, sprawi że studenci zyskają cenne doświadczenie i przygotowanie zawodowe.
Studia na kierunku administracja publiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Dla kogo ten kierunek
Jeśli chciałbyś związać swoją przyszłość zawodową z administracją publiczną, musisz być osobą, która odznacza się dobrą organizacją, punktualnością i skrupulatnością oraz cierpliwością.
Predyspozycje kandydata na studia na kierunku administracja:
-
gotowość do stałej nauki
-
umiejętność rozwiązywania problemów
-
zdolności komunikacyjnie
-
dbałość o szczegóły
-
skrupulatność
-
dobra organizacja pracy
3. Gdzie studiować administrację publiczną
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek administracja publiczna: