Prawo w administracji i gospodarce
Gdańsk, Gdynia, Sopot
Pokaż
Studia na kierunku Prawo w administracji i gospodarce to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | niestacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie niestacjonarnym | prawo w administracji i gospodarce - uczelnie >
Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Prawo w administracji i gospodarce jest konkurs ocen na dyplomie.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku prawo w administracji i gospodarce: wstęp do nauk prawnych, konstytucyjny ustrój państwa, nauka o organizacji, systemy informacji prawnej, podstawy języka urzędowego.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By sprawnie poruszać się w obszarach trzech dziedzin: prawa, administracji i gospodarki, poznasz teoretyczne podstawy, ułatwiające rozumienie każdej z nich.
W polu Twojego zainteresowania znajdą się przepisy, normy i struktury organizacyjne, funkcjonujące na każdym poziomie – lokalnym, państwowym i międzynarodowym.
Przyjrzysz się relacjom między ustrojem pańswa a jego konstytucją, poznasz strukturę i sposoby funkcjonowania administracji publicznej a by lepiej zrozumieć jej współczesny kształt, weźmiesz udział w zajęciach z historii administracji publicznej w Polsce od 1944 r.
Praca w dziedzinie prawa i administracji to konieczność opanowania trudnego, hermetycznego języka urzędowego, któremu także poświęcisz uwagę podczas zajęć, by sprawnie komunikować się jako przyszły pracownik urzędów i instytucji. Poznasz techniki retoryczne i nauczysz się prowadzić spory – dzięki zajęciom z erytrystyki.
Nauczysz się sporządzać umowy, projekty aktów normatytwnych, pisma procesowe i rozstrzygnięcia. Zetkniesz się z podstawami rachunkowości i statystyki, etyką i socjologią w administracji oraz systemem zamówień publicznych.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
1. Tryb i typ studiów
Prawo w administracji i gospodarce to stosunkowo nowy kierunek studiów, który możesz realizować w trybie niestacjonarnym. Zajęcia na studiach niestacjonarnym odbywają się w weekendy, dzięki czemu będziesz mógł/mogła połączyć życie zawodowe i prywatne z edukacją na kierunku kształcącym specjalistów pożądanych na rynku pracy.
Studia na kierunku Prawo w administracji i gospodarce możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Program zajęć przewiduje nauczanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Z pewnością będziesz uczęszczał/a na takie przedmioty jak na przykład: organizacja i funkcjonowanie administracji publicznej, konstytucyjny ustrój państwa, podstawy rachunkowości zarządczej, system zamówień publicznych, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, podstawy prawa finansów publicznych.
Studenci zapoznają się z tym, w jaki sposób działa prawo w administracji publicznej i gospodarce, a zdobywane kompetencje pozwalają im bez problemu rozpocząć pracę w administracji publicznej bądź w administracji podmiotów gospodarczych. Kierunek przewiduje nauczanie obligatoryjne i fakultatywne, jednak nie uwzględnia specjalności.
Studia prawnicze zobowiązują do wykształcenia umiejętności analitycznych, interpretacyjnych, zdolności do wnioskowania. Studenci często pracują w zespołach, weryfikując tym samym predyspozycje komunikacyjne. Osoby zajmujące się prawem i administracją muszą odznaczać się pewnością siebie, która nakłada się na argumentację w sprawie. Umiejętności kierownicze pozwalają także zająć się własną działalnością gospodarczą.
Trudno jest wyobrazić sobie legalną działalność ludzką, która mogłaby sprawnie funkcjonować ignorując prawo. Każdy jej przejaw musi odbywać się zgodnie z przepisami i normami, które porządkują sposób podejmowania decyzji, nawiązywania kontaktów (np. handlowych czy dyplomatycznych) oraz ujednolicają funkcjonowanie instytucji na poziomie lokalnym, państwowym i globalnym.
Znajomość i rozumienie podstawowych przepisów prawa ułatwia nam codzienne funkcjonowanie w świecie, ale prawo w nieco szerszym ujęciu to stelaż dla administracji i gospodarki, skomplikowana konstrukcja oparta na wzajemnych zależnościach między teorią prawa, jego przepisami a rzeczywistymi wyzwaniami.
Tak rozumiane, zdecydowanie staje się domeną specjalistów, którzy korzystając z wiedzy prawniczej i doświadczenia w pracy z samorządem, podmiotami władzy lub nad realizacją zadań publicznych, są w stanie udzielić merytorycznego wsparcia samodzielnym przedsiębiorcom i instytucjom.
Studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce to szansa na interdyscyplinarną wiedzę, łączenie teorii z praktyką i poszerzenie swoich kompetencji w zakresie trzech ważnych dziedzin, wpływających na rozwój cywilizacyjny kraju i świata.
Jeśli pasjonuje Cię świat norm i przepisów a wiedzę prawniczą zawsze chciałeś wykorzystać do pracy nad realnymi, bliskimi rzeczywistości wyzwaniami, myślisz logicznie, masz analityczny umysł i chciałbyś pracować nad usprawnianiem procesów i doskonaleniem zasad mających wpływ na zarządzanie (inwestycjami, urzędami, projektami), masz głowę do finansów, ale nie brakuje Ci również kompetencji interpersonalnych, przydatnych w pracy nad przedsięwzięciami angażującymi wiele organizacji i firm, studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
4. Gdzie studiować Prawo w administracji i gospodarce
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo w administracji i gospodarce:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Prawo w administracji i gospodarce trwają 2,5 roku (studia II stopnia).
Studia prawnicze na kierunku prawo w administracji i gospodarce możesz realizować przede wszystkim w ramach drugiego stopnia. Są to tym samym studia magisterskie, które po trzech latach kształcenia zapewniają tytuł magistra, gdy tylko zdasz egzamin magisterski. Studia drugiego stopnia poszerzają wiedzę z zakresu studiów licencjackich (pierwszego stopnia) z kierunków pokrewnych takich jak, chociażby politologia, stosunki międzynarodowe, stosunki gospodarcze, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce? Zostaniesz kompleksowo przygotowany do samodzielnej, opartej na rozległej wiedzy, pracy w administracji publicznej, rządowej i samorządowej, sprawdzisz się jako doradca w zakresie przepisów prawa związanych z inicjowaniem oraz prowadzeniem projektów i inwestycji publicznych.
Z Twoich umiejętności bardzo chętnie skorzystają wszelkie podmioty gospodarcze, które w swojej działalności krzyżują swoje drogi z urzędami lub potrzebują wytycznych w zakresie własnych obowiązków wobec prawa.
Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku prawo w administracji i gospodarce bardzo często decydują się również na pracę w organizacjach pozarządowych lub wybierają karierę samodzielnych przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie prawa służącego administracji i gospodarce.
Absolwent kierunku prawo w administracji i gospodarce znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Prawo w administracji i gospodarce
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia