1. Typ i tryb studiów
Kierunek filologia ukraińska jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Studia na kierunku filologia ukraińska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie bezpośrednio związany z naukami humanistycznymi oraz filologicznymi.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku filologia ukraińska zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Ponadto dowiesz się więcej o kulturze, historii oraz literaturze ukraińskiej.
W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
gramatyka funkcjonalna
-
wstęp do literaturoznawstwa
-
historia Ukrainy
Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań oraz planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie powyższych studiów zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim będziesz miał okazję rozwinąć swoje zdolności językowe i nauczyć się praktycznego wykorzystania języka ukraińskiego i wybranego języka zachodnioeuropejskiego.
Studenci poznają również tajniki tworzenia tekstów naukowych oraz zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i ukraińskiego. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Ukraina, nasz wschodni sąsiad, posiada burzliwą historię dziejową – także teraz. Swego czasu były to również tereny polskie, ale wielu Polaków wciąż tam mieszka, mimo historycznych niesnasków sprzed lat. Sam język ukraiński zapisywany jest alfabetem, który stanowi odmianę cyrylicy. Wywodzi się on z rodziny języków wschodniosłowiańskich i posługuje się nim ok. 37 mln ludzi.
Ma status języka urzędowego na Ukrainie, ale używany jest też w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Jego najdawniejsze ślady natomiast pojawiają się już w XII wieku, w tekstach rusko-cerkiewno-słowiańskich, które pisane były w zachodniej części południowej Rusi.
Ze względów geograficznych i historycznych wykazuje naturalne podobieństwo do języka białoruskiego i rosyjskiego, ale jego słownictwo wykazuje duży i stary wpływ języka polskiego.
Jeśli więc jesteś zainteresowany zgłębianiem przemian językowych na Ukrainie, które w dużej mierze zawdzięczają swoją rację bytu dziełom Iwana Kotlarewskiego oraz poezji Tarasa Szewczenki – studia na kierunku Filologia ukraińska powinny Cię zadowolić.
5. Gdzie studiować filologę ukraińską
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia ukraińska: