1. Typ i tryb studiów
Kierunek quantitative finance można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się w wybrane dni tygodnia w godzinach porannych. Natomiast, wybierając studia niestacjonarne, musisz być przygotowany na uczestnictwo w zajęciach realizowanych w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Studia te realizują program z obszaru nauk ekonomicznych, dlatego też studenci, którzy aplikują na ten kierunek zdobędą kompleksowe wykształcenie właśnie z tego obszaru tematycznego.
Studia na kierunku Quantitative finance możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku Quantitative finance: Advanced Macroeconomics, Statistics & Econometrics, Introduction to Quantitative Finance, Mathematical Methods in Finance, Time Series Analysis.
Program kształcenia na kierunku quantitative finance przewiduje realizacje zajęć i warsztatów, których tematyka będzie oscylować wokół ekonomii, finansów i nauk ścisłych. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Macroeconomics for Finance
-
Equity and Fixed Income
-
Empirics of Financial Markets
-
Introduction to Quantitative Finance
Jako student zdobędziesz także kompleksową wiedzę na temat teorii ekonomii. Ponadto, dowiesz się więcej o specyfice konkretnych rynków finansowych oraz poznasz określone modele i torie finansowe. Studenci będą mieli także okazję zapoznać się z regulacjami prawa gospodarczego i finansowego, których będą musieli przestrzegać w swojej przyszłej pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Jako że kierunek quantitative finance w dużej mierze ma charakter praktyczny, to będziesz miał okazję wykształcić wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się analizowania zjawisk finansowych i ekonomicznych.
Ponadto, poznasz metody programowania i technik wykorzystywanych przy analizie ekonometrycznej i statystycznej. Dzięki temu, że zajęcia będą w całości prowadzone w języku angielskim, rozwiniesz także swoje kompetencje językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową, czy, zwiększysz swoje szanse na karierę międzynarodową.
4. Dla kogo ten kierunek
Quantitative finance to niezwykle prestiżowe i innowacyjne studia magisterskie, których program kształcenia jest w pełni dopasowany do potrzeb współczesnego, zarówno polskiego, jak i międzynarodowego rynku pracy.
Współcześnie, w dobie rozwoju gospodarki i powstawania nowych przedsiębiorstw z obszaru różnorodnych dziedzin, wprost proporcjonalnie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posiadających gruntowną wiedzę z z zakresu rachunkowości i finansów, którzy jednocześnie potrafiliby wykorzystać ją w swoim przyszłym życiu zawodowym.
Kierunek quantitative finance jest odpowiedzią na tego typu potrzeby, a wszyscy studenci, kórzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie i zwiększyć swoje szansę na międzynarodową karierę, koniecznie powinni wziąć udział w rekrutacji. Jeżeli więc jesteś osobą ambitną o dużych aspiracjach, to studia na kierunku quantitative finance będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
5. Gdzie studiować Quantitative finance
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Quantitative finance: