Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Studia na kierunkumechatronics to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku mechatronics
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku mechatronics możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | mechatronics - uczelnie >
Opis kierunku
Studenci kierunku mechatronics zdobędą wiedzę na temat mechaniki, elektroniki, informatyki, nauk technicznych oraz automatyki i robotyki. Ponadto nauczą się zarządzania procesami technologicznymi oraz konstruowana i wytwarzania maszyn i urządzeń mechatronicznych. Dowiedzą się także, w jaki sposób stosować narzędzia i programy informatyczne w swojej pracy zawodowej.
Specjalności
Współczesne studia mechatronics charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku mechatronics:mechatronic devices and systems, mechatronic systems engineering, photonics engineering.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku mechatronics najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, biologia, matematyka, informatyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w ośrodkach naukowo-badawczych, przemyśle elektromaszynowym, stacjach serwisowych i diagnostycznych, a także w firmach zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem maszyn.
Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek mechatronics należy zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi na danej uczelni wyższej. Ze względu na dużą liczbę chętnych na studia techniczne, kandydaci powinni spełnić szereg istotnych wymogów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku mechatronics to:
biologia,
chemia,
fizyka,
informatyka,
język obcy,
matematyka
Kandydaci na studia magisterskie będą musieli przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku mechatronics na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Mechatronics - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek mechatronics na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek mechatronics na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku mechatronics na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek mechatronics na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KIERUNEK MECHATRONICS
W programie studiów na kierunku mechatronics znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Engineering Graphics ‐ CAD
Mechanics
Mechanics of Structures
Manufacturing Technology
Optomechatronics
Electric Metrology
Fundamentals of Photonics
Technology of Optoelectronics Devices
Design of Optical Systems
Digital Image Processing
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
systemów mechatronicznych,
metodyki projektowania urządzeń mechatronicznych
modelowania i symulacji komputerowych układów dynamicznych
oceny wyników, dokumentowania i prezentacji prowadzonych badań i analiz
budowy wybranych typów systemów mechaniczno-elektroniczno-optyczno-informatycznych
eksploatacji systemów mechatronicznych
mikroprocesorowych układów sterowania
mikrosystemów oraz nanosystemów
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHATRONICS ?
Obecnie maszyny i aparatura techniczna są wykorzystywane niemal w każdej gałęzi przemysłu. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających umiejętności z zakresu budowy i eksploatacji maszyn. Ich kształceniem zajmuje się anglojęzyczny kierunek mechatronics skierowany do osób, które chciałyby rozwinąć wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych, a także rozwinąć szereg cennych umiejętności praktycznych, które znajdą zastosowanie w ich przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronics możemy podzielić na:
Studenci kierunku mechatronics będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych. Przede wszystkim dowiedzą się więcej na temat mechaniki, mechatroniki, elektroniki oraz automatyki i robotyki. Ponadto rozwiną umiejętności informatyczne i nauczą się wykorzystywania zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych w swojej codziennej praktyce zawodowej.
Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności związanych z wytwarzaniem, eksploatacją, serwisowaniem i diagnozowaniem maszyn i urządzeń mechatronicznych. Jako że zajęcia będą prowadzone w języku angielskim studenci rozwiną zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHATRONICS?
Studia na kierunku mechatronics trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MECHATRONICS?
Absolwenci kierunku mechatronics nie powinni mieć problemów ze znalezieniem rozwijającej pracy. Przede wszystkim idealnie odnajdą się jako pracownicy instytucji naukowo-badawczych, stacji serwisowych i diagnostycznych. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z biurami projektowymi oraz firmami zajmującymi się produkcją i eksploatacją maszyn i urządzeń mechatronicznych. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwią im także założenie własnej działalności gospodarczej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku mechatronics:
stacje diagnostyczne
stacje serwisowe
firmy zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń mechatronicznych
biura projektowe
własna działalność gospodarcza
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
ul. Marcina Kasprzaka 49, ,
01-234 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpgAkademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
ul. Fredry 10,
61-701 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpgUniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu