Kierunki studiów rolnicze 2025
Kierunki studiów rolnicze w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Na przekór powszechnej opinii rolnictwo, to nie tylko uprawa roślin i hodowla zwierząt. Współczesne rolnictwo opiera się na wspólnym oddziaływaniu na siebie klasycznej infrastruktury rolniczej i zaawansowanych rozwiązań technicznych.
W obecnych czasach kierunki rolnicze łączą ze sobą wiedzę z zakresu chemii i biologii z marketingiem, ekonomią, zarządzaniem i przede wszystkim, z nowymi technologiami. Kierunki rolnicze to wiedza z zakresu mikrobiologii, genomiki, modyfikacji żywności, selekcji zwierząt i ksenobiotyki, a także organizacji produkcji. Na zajęciach uczysz się również biochemii, technologii chemicznej, chemii rolnej i ochrony środowiska.
Dowiadujesz się jak odpowiednio dobrać urządzenia i procesy technologiczne dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Dyplom uzyskany po ukończeniu jednego z interdyscyplinarnych kierunków rolniczych, umożliwia Ci podjęcie pracy jako manager w szeroko pojętej gospodarce żywnościowej, pracownik przedsiębiorstw sfery przetwórstwa i obrotu rolnego, pracownik administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem