Kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | kulturoznawstwo i wiedza o mediach - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | kulturoznawstwo i wiedza o mediach - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach:

 • język polski, 
 • język obcy. 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kulturoznawstwo i wiedzę o mediach

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach: elementy historii sztuki, elementy poetyki, wstęp do medioznawstwa, podstawy teorii literatury, historia mediów.

Czego nauczysz się w ramach studiów Kulturoznawstwo i wiedza o mediach? Kształcenia na tym kierunku będzie opierało się na terminologii kulturoznawczej oraz medialnej, zaawansowanych metod badawczych tekstów i instytucji kultury, przekazów czy instytucji medialnych.

Co więcej, będziesz w stanie zidentyfikować dane zjawisko kulturowe i zastosowac odpowiednie metody badawcze. Poznasz także specjalistyczne zasady ochrony własności intelektualnej oraz będziesz przygotowany do rozwiązywania problemów związanych z kierunkiem studiów. Jednym zdaniem staniesz się ekspertem w dziedzinie kultury oraz jej odbioru za pośrednictwem różnego rodzaju mediów.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • przedmiotowo-metodologicznych powiązaniach kulturoznawstwa i wiedzy o mediach z innymi naukami, a w szczególności z filozofią, psychologią, socjologią, antropologią, historią, historią sztuki,
 • kulturoznawstwa i wiedzy o mediach w systemie nauk humanistycznych i społecznych oraz o ich specyfice przedmiotowo-metodologicznej,
 • stylów, nurtów, kierunków i konwencji różnorodnych zjawisk i tekstów kultury,
 • analizy oraz interpretacji różnych wytworów kultury właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek kulturoznawstwo i wiedza o mediach można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami humanistycznymi.

 

Studia na kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które zdecydują się aplikować na kierunek kulturoznawstwo i wiedza o mediach będą miały dostęp do bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce powiązanej z naukami humanistycznymi, społecznymi czy literaturoznawczymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Elementy poetyki
 • Podstawy estetyki i teorii sztuki
 • Język polityki i marketingu politycznego
 • Wprowadzenie do komunikacji wizualnej

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się dokonać analizy zjawisk kulturowych oraz procesów medialnych.

Ponadto dowiesz się, w jaki sposób przygotować profesjonalne wypowiedzi ustne, prezentacje multimedialne czy wystąpienia publiczne. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

W dobie globalizacji oraz wzrastającego znaczenia mediów niezwykle ważne jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie kultury spełniających wymagania współczesnego rynku.

Co więcej, media stają się tym środkiem przekazu, który najbardziej wpływa na kształtowanie postaw społeczeństwa, a co za tym idzie kultury. Jeżeli zatem interesujesz się życiem kulturalnym i chciałbyś mieć wpływ na jego wydźwięk w różnych aspektach życia społecznego to Kulturoznawstwo i wiedza o mediach może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

5. Gdzie studiować Kulturoznawstwo i wiedzę o mediach

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Kulturoznawstwo i wiedza o mediach:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w obszarze krytyki filmowej, teatralnej i telewizyjnej oraz w charakterze menedżera kultury lub coacha medialnego.

Będziesz mógł także pracować w redakcji prasowej, instytucjach kultury czy wydawnictwach. Jeżeli zatem interesujesz się kulturą oraz życiem społeczeństwa to Kulturoznawstwo i wiedza o mediach może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

Absolwent kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownikw obszarze krytyki teatralnej lub telewizyjnej,
 • pracownik placówki kultury,
 • manager kultury,
 • pracownik wydawnictwa,
 • coach medialny.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia niestacjonarne

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia I stopnia

Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

W jakich firmach możesz pracować po kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Miasta, które oferują studia na kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)