Dyplomacja europejska
Wrocław
Pokaż
Studia na kierunku dyplomacja europejska to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dyplomacja europejska | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku dyplomacja europejska możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | dyplomacja europejska - uczelnie >
Opis kierunku
Prawo (nie tylko międzynarodowe), nauki społeczne, polityczne czy ekonomiczne – to między innymi wiedzę z tych obszarów zdobędą studenci dyplomacji europejskiej. Kierunek ten ma interdyscyplinarny charakter, dzięki czemu jego przyszli absolwenci dogłębnie poznają zasady rządzące współczesną dyplomacją. Sama wiedza to jednak zbyt mało.
Specjalności
Współczesne studia z dyplomacji europejskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku dyplomacja europejska: bezpieczeństwo międzynarodowe, dyplomacja lokalna i regionalna, kultura polityczna i media, polityka zagraniczna.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku dyplomacja europejska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
W programie kształcenia znalazły się ćwiczenia pozwalające na rozwój umiejętności oraz kompetencji miękkich z zakresu komunikacji czy przestrzegania protokołu dyplomatycznego. To studia stworzone dla miłośników polityki oraz poliglotów, którzy swoją przyszłą karierę chcieliby związać z pracą dla instytucji (czy nawet firm prywatnych) funkcjonujących na arenie międzynarodowej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku dyplomacja europejska:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dyplomacja europejska: instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, ekonomia, podstawy prawa, nauka o państwie i polityce, społeczeństwo i kultura Europy.
W ramach zajęć zapoznasz się z historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną Polski oraz prawem dyplomatycznym. Oprócz tego zdobędziesz niezbędną wiedzę w obszarze prowadzenia korespondencji dyplomatycznej oraz zasad savoir – vivre'u.
Zgłębisz również tajniki prawa Unii Europejskiej oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Dodatkowo w ramach studiów będziesz odbywać praktyki, a do wyboru masz takie miejsca jak ambasady i konsulaty RP, instytucje Unii Europejskiej czy jednostki administracji państwowej.
Dzięki temu poznasz świat dyplomacji i będziesz miał możliwość wykorzystania teoretycznej wiedzy w praktyce. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, będziesz miał możliwość wybrania specjalizacji, która jest najbliższa Twoim zainteresowaniom, a co za tym idzie staniesz się specjalistą w konkretnej dziedzinie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku dyplomacja europejska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Międzynarodowy charakter studiów na kierunku dyplomacja europejska sprawia, że siatka kształcenia zasługuje na miano interdyscyplinarnej. Podstawą kształtowania specjalistycznych umiejętności kierunkowych jest szeroka wiedza teoretyczna, odnosząca się do znajomości europejskiej gospodarki, polityki, zależności ekonomicznych oraz panujących rozporządzeń prawnych.
Podczas praktycznych zajęć warsztatowych, studenci uczą się psychologicznych technik ułatwiających komunikację, zgłębiają sztukę negocjacji, a dzięki wzbogaceniu pewności siebie i ogólnej otwartości w kontaktach z ludźmi, stają się ekspertami w sprawach dyplomatycznych.
3. Nabywane umiejętności
Niewątpliwą zaletą kierunku dyplomacja europejska jest zaoferowanie studentom możliwości wyjazdu zagranicznego oraz odbycia praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus.
Dzięki temu przyszli absolwenci zyskają okazję do poznania kultury i tradycji interesujących ich krajów na własnej skórze.
4. Dla kogo ten kierunek
Interesujesz się współczesną polityką? Szukasz interdyscyplinarnego kierunku studiów, dzięki któremu zdobędziesz wszechstronną wiedzę? A może kładziesz duży nacisk na naukę języków obcych ? Jesteś otwarty na nowe doświadczenia i pracę w różnorodnych warunkach? Jeśli tak, to z pomocą przychodzą Ci studia na kierunku Dyplomacja europejska!
5. Gdzie studiować dyplomację europejską
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dyplomacja europejska:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku dyplomacja europejska trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunki studiów można podzielić na jednolite lub takie, których przebieg rozdzielony jest na dwa etapy. Dyplomacja europejska zalicza się do tej drugiej, zdecydowanie bardziej licznej grupy. Co to oznacza w praktyce? Pierwszy stopień edukacji trwa trzy lata, a jego zwieńczeniem będzie uzyskanie tytułu licencjata. Absolwenci mogą kontynuować edukację na trwających dwa lata studiach magisterskich, które zaproponują im znaczne poszerzenie zdobytych wcześniej umiejętności i cennej wiedzy teoretycznej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Gdzie będziesz mógł podjąć pracę jako absolwent kierunku Dyplomacja europejska? Przede wszystkim o zatrudnienie możesz się starać w instytucjach administracji państwowej.
Jeżeli zależy Ci na pracy w międzynarodowym gronie to stanowisko w instytucjach Unii Europejskiej lub ambasadach RP będą dla Ciebie idealne.
Jako absolwent możesz pracować również w prywatnych firmach, które doradzają w sprawach polityki zagranicznej.
Zatem jeśli lubisz wyzwania, chcesz zdobyć wiedzę z wielu dziedzin to studia na kierunku Dyplomacja europejska są właśnie dla Ciebie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Dyplomacja europejska
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia