Kto z nas nie zna wyrażenia „La dolce vita”? Jest to tytuł klasycznego filmu Federico Felliniego, który opowiada o tygodniu z życia dziennikarza w Rzymie, jego poszukiwaniu szczęścia i miłości. Współcześnie wyrażenie to kojarzy nam się z tytułowym „słodkim życiem” jakie prowadzą mieszkańcy słonecznej Italii razem z ich pozytywnym nastawieniem do życia, leniwie płynącymi dniami, słodkimi śniadaniami, siestą... ale i głośnym, wesoło brzmiącym językiem.
Sam język pochodzi z grupy romańskiej i jest językiem urzędowym we Włoszech, San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii – należącej do Chorwacji i Słowenii. Porozumiemy się w tym języku również we Francji – a zwłaszcza na Korsyce – na Malcie, oraz w skupiskach włoskiej emigracji w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Tunezji. Mało kto pamięta, że Włochy także miały przeszłość kolonialną, zatem język włoski przyda nam się również w Albanii, Erytrei, Libii, Etiopii czy Somalii. Język ten, jak każdy inny, kształtował się na przestrzeni wieków, ale wypracowany został na przełomie XIII i XIV wieku między innymi przez autorów wielkich dzieł włoskich takich jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca czy Giovanni Boccaccio. Obecnie mówi nim ok. 120 mln ludzi na świecie.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku filologia włoska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenie na kierunku filologia włoska będzie oscylował głównie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku filologia włoska będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć oraz wykładów akademickich o tematyce związanej z historią, kulturą oraz literaturą włoską.
W programie studiów na kierunku filologia włoska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Historia literatury włoskiej
-
Praktyczna nauka języka włoskiego
-
Wstęp do literaturoznawstwa
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku filologia włoska będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka włoskiego i jego wykorzystania w mowie i piśmie. W planie zajęć znajdą się również warsztaty translatorskie, dzięki którym nauczysz się dokonywać tłumaczenia ustnego i pisemnego.
Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie zawodowe.
4. Gdzie studiować filologię włoską
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek filologia włoska: