Polityka społeczna

Polityka społeczna

Studia na kierunku polityka społeczna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Polityka społeczna stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku polityka społeczna

Polityka społeczna studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Polityka społeczna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku polityka społeczna
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku polityka społeczna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | polityka społeczna - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z polityki społecznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku polityka społeczna: finanse i zarządzanie usługami społecznymi, komunikacja społeczna.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku polityka społeczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, język obcy ,język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku polityka społeczna:

  • geografia,
  • historia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • język łaciński i kultura antyczna,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Polityka społeczna - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując politykę społeczną

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku polityka społeczna: historia społeczna i gospodarcza XX wieku, ekonomia, statystyka społeczna, proces polityki publicznej, komunikacja interpersonalna.

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polityka społeczna? Studia kształcą w zakresie społecznego aspektu politologii. Oznacza to, że nauczysz jak zapobiegać oraz zwalczać problemy wynikające z konfliktów społecznych. Co więcej, będziesz wiedzieć jak funkcjonują instytucje społeczne oraz jak zarządzana jest polityka społeczna pod względem finansowym czy prawnym.

Przedmioty, które wpisują się w program studiów to wiedza z zakresu logiki, zarządzania, ekonomii, socjologii czy instytucji europejskich. Zdobędziesz zatem wszechstronne wykształcenie, które powoli Ci na podjęcie ciekawej pracy w zawodzie nie tylko w sektorze publicznym, ale także w biznesie czy organizacjach pozarządowych.

Obecnie potrzebni są specjaliści posiadający interdyscyplinarną wiedzę, a jako absolwent studiów na kierunku polityka społeczna będziesz mógł dołączyć do tego grona. Ponadto, jest jest pewne – te studia nie pozwolą Ci się nudzić!

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • grupy treści podstawowych z zakresu takich dziedzin jak: logika,zarządzania, ekonomia socjologia czy instytucje europejskie,
  • finansów publicznych,
  • demografii, wykorzystywanie wiedzy do określania celów oraz zadań polityki społecznej,
  • służ społecznych, pracy socjalnej oraz polityki społecznej Unii Europejskiej,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku polityka społeczna?

 

1. Tryb i typ studiów

Nie ulega wątpliwości, że porządek obecnego świata jest w znacznej mierze wynikiem ustaleń regulowanych przez kodeksy prawne. Chcąc zgłębić w sposób szczegółowy proces powstawania ustaw i innych dokumentów rządowych, warto rozpocząć kształcenie na kierunku polityka społeczna.

Czego nauczysz się dzięki tym studiom? Posiądziesz podstawową wiedzę odnoszącą się do zarządzania instrumentami finansowymi, poznasz przemiany demograficzne, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich czasów.

Dowiesz się w jaki sposób przygotowywać badania społeczne, analizować ich wyniki i wyciągać trafne, dalekobieżne wnioski, a ponadto zgłębisz podstawy psychologii i socjologii, dzięki czemu zrozumiesz wpływ aktywności człowieka na kształtowanie nowych ustaw, a także dowiesz się, w jaki sposób rząd stara się zaspokoić podstawowe potrzeby społeczności ludzkich.

Dzięki temu, że niektóre polskie uczelnie zdecydowały się na zaoferowanie polityki społecznej zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, przyszli studenci staną przed możliwością ukształtowania swojej przyszłości w najbardziej dogodny sposób.

Studia dzienne będą najbardziej odpowiednie dla tych, którzy cenią sobie regularność kształcenia – codzienne zajęcia i wykłady, odbywające się najczęściej w godzinach porannych, zapewnią ci systematyczne zdobywanie kompetencji.

Jeśli natomiast z jakichś powodów wolałbyś uczyć się jedynie w weekendy, powinieneś rozważyć aplikację na studia niestacjonarne. Całodzienne zjazdy, odbywające się co kilka tygodni, pozwolą ci na przykład na podjęcie zobowiązań zawodowych lub dowolną aktywność wymagającą znacznych nakładów czasowych.

 

Studia na kierunku Polityka społeczna możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Dla kogo ten kierunek

Polityka społeczna to studia interdyscyplinarne łączące takie nauki jak: politologia, prawo, medioznawstwo czy socjologia. To na pewno studia dla ludzi, którzy chcą rozwiązywać praktyczne problemy społeczeństwa, a dodatkowo mają głowę pełną pomysłów oraz mnóstwo energii. Wpisujesz się w powyższy opis?

Jeżeli zatem interesujesz się współczesną sytuacją kraju to polityka społeczna będzie świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

3. Gdzie studiować Politykę społeczną

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Polityka społeczna:

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku polityka społeczna?

Studia na kierunku Polityka społeczna trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na kierunku polityka społeczna zawierają w sobie dwa oddzielne i jednocześnie komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich trwa trzy lata i oferuje studentom zgłębienie podstawowych kwalifikacji, niezbędnych do uzyskania dyplomu i uprawnień zawodowych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku polityka społeczna

Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku polityka społeczna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w administracji państwowej, strukturach samorządowych czy organizacjach pozarządowych, ośrodkach opinii publicznej czy działach HR.
Możliwości jest dużo, a pracę znajdziesz wszędzie, gdzie wymagana jest praca z ludźmi mająca na celu rozwój społeczny. Dzięki studiom na kierunku polityka społeczna staniesz się ekspertem w tym zakresie! Jeżeli zatem nie jest Ci obojętny człowiek, a dodatkowo masz zdolności interpersonalne i świetnie czujesz się w towarzystwie nawet obcych Ci ludzi to polityka społeczna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
 
Absolwent kierunku polityka społeczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik organizacji pozarządowych,
  • pracownik administracji państwowej,
  • pracownik struktur samorządowych,
  • pracownik firmy zajmującej się zarządzaniem środkami unijnymi,
  • pracownik działu human resources.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Polityka społeczna studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Polityka społeczna studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku polityka społeczna

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
stacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Polityka społeczna

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)