Dziennikarstwo
Poznań
POKAŻ
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Specjalności na kierunku filologia polska
Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Studia na kierunku dziennikarstwo to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku dziennikarstwo | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo rozpocznie się 15 marca 2024 r. i potrwa do 16 października 2024 r. | dziennikarstwo - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku dziennikarstwo możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | dziennikarstwo - uczelnie >
Opis kierunku
Interesujesz się polityką? A może skrupulatnie śledzisz rozgrywki sportowe lub analizujesz, jakie trendy królują na pokazach mody? Współczesne dziennikarstwo ma wiele twarzy – jeśli zechcesz związać z nim swoją zawodową przyszłość, na pewno znajdziesz obszar zbieżny z zainteresowaniami. W trakcie kształcenia poznasz z bliska warsztat dziennikarza oraz dowiesz się jak wygląda praca dla mediów – radia, prasy, telewizji czy serwisów internetowych.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku dziennikarstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Wiedzę teoretyczną będziesz mógł aktywnie wykorzystywać podczas realizacji projektów dziennikarskich, PR-owych czy wizerunkowych, wykonywanych w trakcie zajęć. Studia takie jak dziennikarstwo muszą mieć bowiem przede wszystkim praktyczny charakter. Po zakończeniu nauki swoją karierę będziesz mógł związać nie tylko z mediami, lecz także agencjami marketingowymi czy reklamowymi i działami PR firm.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku dziennikarstwo:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dziennikarstwo: praktyczna nauka języka angielskiego, etykieta w komunikacji publicznej i medialnej, pisanie tekstów dziennikarskich, film i teatr w Niemczech, instrumentarium badawcze mediów.
Czego możesz się spodziewać uczęszczając na zajęcia? Przede wszystkim należy wspomnieć, że na początku decydujesz się na jeden z modułów tzn. do wyboru masz blok z językiem i kulturą angielską i hiszpańską lub niemiecką i rosyjską.
Dzięki takiej formie zdobędziesz umiejętność posługiwania się dwoma językami obcymi oraz poznasz „od podszewki” kulturę danych krajów. Następnym atutem kierunku Dziennikarstwo jest ich praktyczny charakter.
Zajęcia odbywają się w redakcjach lub studiach telewizyjnych, co za tym idzie od samego początku nauki, będziesz miał kontakt z przyszłym miejscem pracy, co stanie się niewątpliwie ogromną zaletą w oczach przyszłych pracodawców.
Co jeszcze? W ramach programu zostanie poruszona problematyka komunikacji zarówno międzynarodowej, jak i międzykulturowej.
Oprócz tego poznasz dziennikarstwo w nowoczesnej odsłonie czyli dowiesz się w jaki sposób dziedzina ta wykorzystuje Internet i media społecznościowe w celu dotarcia do odbiorców.
Kierunek dziennikarstwo można realizować tylko w trybie stacjonarnym. W przypadku tej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku.
Studia na kierunku dziennikarstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
Jako student kierunku dziennikarstwo będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i kulturoznawczych.
Ponadto, dowiesz się więcej na temat specyfiki nowych mediów oraz różnorodnych form dziennikarskich. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Studia na kierunku dziennikarstwo będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczysz się posługiwać podstawowymi gatunkami dziennikarskimi i rozwiniesz swój warsztat pisarski. Studenci dowiedzą się także w jaki sposób interpretować i analizować wybrane zjawiska społeczne, polityczne i ekonomiczne.
Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.
Lubisz obserwować zdarzania mające miejsce wokół Ciebie? Jesteś ciekaw świata, potrafisz analizować fakty i wyciągać z nich wnioski? A może chciałbyś znaleźć interdyscyplinarny kierunek studiów, dzięki któremu zdobędziesz umiejętności przydatne w każdej dziedzinie życia?
Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań pomysłu na siebie i swoją dalszą drogę kształcenia to koniecznie zapoznaj się z możliwościami jakie oferują Ci studia na kierunku Dziennikarstwo, bo być może ta propozycja spełni wszystkie Twoje oczekiwania!
5. Gdzie studiować dziennikarstwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo:
Studia na kierunku dziennikarstwo trwają 3 lata (studia I stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.
Praca po studiach
Zastanawiasz się gdzie będziesz mógł pracować po ukończeniu studiów? Dzięki znajomości języków obcych możesz starać się o pracę w kraju oraz za granicą. Jeżeli lubisz dynamiczny tryb pracy to stanowisko dziennikarza w telewizji czy radiu będzie dla Ciebie odpowiednie.
Jako absolwent możesz znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, prasowych czy działach Public Relations. Wybór ścieżki zawodowej zależy od Twoich preferencji, zatem nie zastanawiaj się dłużej i zdecyduj się na studia na kierunku Dziennikarstwo i zacznij swoją życiową przygodę!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Dziennikarstwo
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Czy zajęcia są prowadzone tylko po polsku?
Witaj, Arek! Językiem wykładowym na kierunku Dziennikarstwo jest nie tylko język polski, ale też i angielski. Jeśli chcesz studiować w języku angielskim pamiętaj, że musisz spełniać wymagania językowe i dostarczyć dokumenty potwierdzające znajomość języka. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula