1. Tryb i typ studiów
Biotechnologię medyczną możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Warto zweryfikować ofertę wybranej uczelni, czy przewiduje kształcenie na tego typu studiach medycznych zarówno dziennie, jak i zaocznie.
Studia na kierunku biotechnologia medyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku biotechnologia medyczna: matematyka, metody biotechnologiczne w ochronie środowiska, socjologia medycyny, genetyka medyczna, biologia komórki z elementami cytofizjologii.
Program kształcenia obfituje w szereg niezwykle ważnych przedmiotów, takich jak:
-
biochemia ogólna i podstawy metabolizmu komórkowego,
-
podstawy genetyki ogólnej z elementami genetyki klinicznej,
-
inżynieria bioprocesowa,
-
metody biotechnologiczne w ochronie środowiska,
-
bioinformatyka.
Innowacyjny charakter studiów pozwala łączyć nauki medyczne, biologiczne, informatyczne, a nawet ekonomiczne. Zajęcia mają bardzo często charakter praktyczny, a realizowane są w formie ćwiczeń, wykładów i laboratoriów.
3. Nabywane umiejętności
Studenci uczą się obsługi specjalistycznego sprzętu badawczego, opracowują i optymalizują procesy biotechnologiczne, prowadzą badania naukowe, wdrażają innowacyjne produkty biomedyczne.
Praktyczne umiejętności obejmujące biologię doświadczalną, to znaczy biologię molekularną, genetykę, inżynierię genetyczną, medycynę molekularną, są niezwykle istotne w pracy w jednostkach naukowo-badawczych, w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym, w przemysłach pokrewnych w zakresie projektowania i wdrażania systemów diagnostycznych i terapeutycznych.
Po ukończonych studiach na kierunku biotechnologia medyczna będziesz posiadać ogólną wiedzę z zakresu chemii, biofizyki, fizyki i matematyki. Staniesz się specjalistą takich dziedzin jak biologia medyczna, biologia eksperymentalna oraz biologicznych i technologicznych aspektów biotechnologii.
Do Twoich umiejętności będzie należało definiowanie i scharakteryzowanie procesów biochemicznych i i fizjologicznych na poziomie molekularnym i komórkowym. Cennym składnikiem będzie wiedza dotycząca funkcjonowania firm biotechnologicznych w obecnych warunkach prawno-ekonomicznych.
4. Dla kogo ten kierunek
Biotechnologia medyczna jest jedną z najnowocześniejszych dziedzin dzisiejszej medycyny. Sama medycyna jak i przemysł farmaceutyczny jest obecnie jednym z najbardziej rozwojowych.
Jeżeli zatem interesują Cię zagadnienia z dziedziny genetyki, biologi molekularnej i bioinformatyki, wspaniale odnajdziesz się na studiach na kierunku Biotechnologia medyczna.
5. Gdzie studiować biotechnologię medyczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek biotechnologia medyczna: