1. Typ i tryb studiów
Kierunek wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.
Studia na kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, kulturoznawczych, marketingowych czy dziennikarskich. Program kształcenia zakłada realizacje wielu interesujących i zróżnicowanych tematycznie przedmiotów. Oto wybrane z nich:
-
Historia filmu polskiego
-
Kino, komiks, animacja
-
Język teatru współczesnego i podstawy performatyki
-
Kino awangardowe
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek artystyczny, oprócz wiedzy teoretycznej rozwiną także szereg umiejętności praktycznych. W toku studiów nauczą się dokonywać analizy i interpretacji wybranych filmów i animacji.
Ponadto rozwiną swój warsztat twórczy i poznają zasady pisania tekstów i artykułów z zakresu filmoznawstwa. Ważnym elementem kształcenia będzie także umiejętność wykonywania zadań z obszaru produkcji filmowej i audiowizualnej.
4. Dla kogo ten kierunek
Światła, kamera... akcja! Chyba każdy kiedyś marzył o pracy w przemyśle filmowym. Występy na deskach teatrów w światłach reflektorów, przed kamerą... Lub za nią? Od zawsze kochasz film, jesteś zafascynowany całym jego przemysłem, procesem tworzenia, jego teorią, i chcesz zgłębić jego historię.
A może nawet coś tworzysz, ale chcesz pogłebić teoretyczną wiedzę i poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje? Brzmi trochę jak Ty? Super, ponieważ znaczy to, że studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na pewno będą Ci pasować!
5. Gdzie studiować kierunek Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej: