Kognitywistyka i komunikacja studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku kognitywistyka i komunikacja
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Kognitywistyka jest dosyć młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną wiedzy, zajmującą się poznawczą i komunikacyjną aktywnością człowieka. Jej celem jest zrozumienie działania umysłu ludzkiego, co wymaga niezwykle szerokiej wiedzy z zakresu różnorodnych zagadnień. Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja oferują pozyskanie wiedzy stanowiącej połączenie takich zagadnień jak kognitywistyka społeczna, dyscypliny logiczno- informatyczne oraz humanistyka kognitywna.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku kognitywistyka i komunikacja najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, filozofia, fizyka i astronomia, fizyka, biologia, matematyka, historia, informatyka, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po studiach absolwenci kierunku Kognitywistyka i komunikacja będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach i instytucjach wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjne, ośrodkach przetwarzania danych, czy placówkach oświatowo- kulturalnych.
Kognitywistyka i komunikacja to kierunek, którego popularność rośnie z każdym rokiem akademickim, a zatem aby zostać studentem pierwszego roku należy pochwalić się jak najlepszymi wynikami i pokonać rzeszę kandydatów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja:
biologia,
chemia,
filozofia,
fizyka,
fizyka i astronomia,
matematyka,
historia,
informatyka,
język obcy,
język polski,
wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku kognitywistyka i komunikacja na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Kognitywistyka i komunikacja - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek kognitywistyka i komunikacja na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek kognitywistyka i komunikacja na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku kognitywistyka i komunikacja na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek kognitywistyka i komunikacja na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA I KOMUNIKACJA?
Studenci kierunku Kognitywistyka i komunikacja zdobywają wiedzę interdyscyplinarną. Zaznajamiają się z takimi zagadnieniami jak antropologia kulturowa, epistemologia, sztuczna inteligencja, czy komunikacja społeczna. Studia nawiązują do najnowszej fazy rozwojowej kognitywistyki.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja możemy podzielić na:
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja umożliwiają pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej, czyli złożonej z wielu dyscyplin. W toku studiów studenci poznają metody badawcze stosowane w naukach o poznaniu i komunikacji społecznej, technologie informacyjne wykorzystywane do wspomagania procesów poznawczych i komunikacyjnych, metody i narzędzia logiki matematycznej.
Studenci uczą się o mechanizmach poznawczych komunikacji społecznej i kulturowej, filozoficznych koncepcjach umysłu, roli języka i innych systemów semiotycznych.
Kierunek Kognitywistyka i komunikacja daje przede wszystkim umiejętność określania głębszego sensu w tym, co jest wyrażone, jak również przełożenia ogromnych ilości danych do abstrakcyjnych pojęć.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA I KOMUNIKACJA?
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA I KOMUNIKACJA?
Absolwenci Kognitywistyki i komunikacji posiadają wiedzę o poznawczych i kulturowych uwarunkowaniach skutecznej interakcji komunikacyjnej. Wiedzę tę można wykorzystać na przykład będąc pracownikiem odpowiedzialnym za komunikację z klientami oraz kreowanie wizerunku firmy, czy też osobą odpowiedzialną za przygotowywanie ofert oraz tekstów promocyjnych i reklamowych. To tylko jedna z propozycji zatrudnienia, jaka czeka na ludzi z dyplomem w kieszeni, ponieważ absolwenci tego kierunku poszukiwani są wszędzie tam, gdzie liczą się wszechstronna wiedza, sprawne komunikowanie, umiejętność kształtowania postaw i przekonań oraz znajomość nowoczesnych technologii informatycznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Kognitywistyka i komunikacja?
specjalista do spraw komunikacji,
copywriter,
architekt stron internetowych,
project manager,
social media manager.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie