1. Typ i tryb studiów
Kierunek analiza i przetwarzanie danych realizuje treści z zakresu nauk ścisłych, informatycznych i ekonomicznych.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a zaocznymi. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku analiza i przetwarzanie danych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku analiza i przetwarzanie danych będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Analiza danych,
-
Systemy operacyjne,
-
Przedmiot kierunkowy - systemy informatyczne.
W czasie studiów zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat systemu Big Data i przetwarzania oraz przechowywania dużych zbiorów danych. Ponadto, rozwiniesz swoje zdolności matematyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w przyszłej pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku analiza i przetwarzanie danych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, skupisz się na doskonaleniu swoich kompetencji informatycznych.
Studenci będą mieli okazję poznać zasady programowania i tworzenia baz danych. Co więcej, będziesz mógł korzystać z zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych. W siatce zajęć przewidziano także warsztaty z przedsiębiorczości i ekonomii.
4. Dla kogo ten kierunek
Umysł analityczny: czyli jaki? Na pewno spotkałeś się z takim określeniem, często używanym w opozycji do tzw. myślenia kreatywnego. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem podobnych podziałów, przyznasz, że opanowanie matematyki czy statystyki, a także biegłość w pracy na zbiorach danych, wymagają szczególnych predyspozycji, zwykle posiadanych przez umysły ścisłe.
Wyciągasz trafne wnioski z wielu rozproszonych obserwacji? Wśród znajomych często pełnisz rolę „mózgu” trudnych organizacyjnie wyzwań? Twój umysł jest w stanie działać jak komputer i bez większego problemu łączy ze sobą odległe fakty, naddając im nowe znaczenie? A może czujesz się specjalistą od poszukiwań, który szybko jest w stanie zgromadzić wartościowy materiał, potrzebny do potwierdzenia własnych tez na jakiś temat?
Jeśli choć raz odpowiedziałeś „tak” na powyższe pytania, studia na kierunku analiza i przetwarzanie danych mogą być dla Ciebie świetną opcją.
5. Gdzie studiować analizę i przetwarzanie danych
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek analiza i przetwarzanie danych: