1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie bezpieczeństwem narodowym: metodologia badań nad bezpieczeństwem, filozofia i etyka bezpieczeństwa, socjologia bezpieczeństwa z elementami psychologii, myśl strategiczna, polemologia i irenologia, wojny i konflikty zbrojne po 1945 r.
Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym można określić mianem kierunku dla prawdziwych przywódców. Jest to dyscyplina, która łączy w sobie zagadnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa z wiedzą na temat organizacji i zarządzania.
To kierunek dla tych, którzy interesują się problemem bezpieczeństwa narodowego, ale nie wybierają kierunku o takiej nazwie, pragnąc pozyskać dodatkowe umiejętności zarządcze, jak również i te uniwersalne, stanowiące niezbędną podstawę do pracy w przedsiębiorstwach, czy korporacjach międzynarodowych.
Studia na kierunku Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym polegają na pozyskaniu wiedzy z różnorodnych dziedzin, wśród których wymienić można historię, politykę, stosunki międzynarodowe, czy logistykę. To wszystko okraszone zostaje zajęciami przybliżającymi zagadnienia zarządzania kryzysowego, funkcjonowania sił zbrojnych, komunikacji w sytuacjach kryzysowych.
Naturalnie, w szerokim programie kształcenia można odnaleźć również zagadnienia uniwersalne, rozwijające typowe dla przestrzeni zarządzania umiejętności, czyli zarządzanie projektami, zachowania organizacyjne, zarządzanie strategiczne, czy zarządzanie zasobami ludzkimi.
Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym jest kierunkiem, który coraz częściej występuje w ofertach dydaktycznych. Kandydaci mogą dokonać nie tylko wyboru uczelni, ale także formy kształcenia, ponieważ kierunek ten zazwyczaj realizowany jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
3. Dla kogo ten kierunek
Bezpieczeństwo narodowe to stan uzyskany dzięki odpowiedniej obronie i ochronie przed zewnętrznymi i wewnętrznymi zagrożeniami i działaniami, mogącymi zagrozić państwowości i obywatelom.
W dobie różnorodnych konfliktów zbrojnych, nieporozumień na arenie międzynarodowej ale także tych w skali krajowej, zapewnienie względnego spokoju i stabilnej sytuacji wewnętrznej stało się priorytetem wśród struktur rządzących.
Dlatego też, w związku ze zmianami zachodzącymi w otaczającej nas rzeczywistości, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów doskonale orientujących się w kwestiach bezpieczeństwa i potrafiących nimi zarządzać.
Studia związane z tym obszarem wiedzy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą mieć realny wpływ na wewnętrzną sytuację narodową.
Jednym z tego typu kierunków jest zarządzanie bezpieczeństwem narodowym, którego program skierowany jest do wszystkich osób o dużych zdolnościach przywódczych i charakterze lidera. Jeżeli ty także do nich należysz to weź udział w rekrutacji na ten nowatorski kierunek!
4. Gdzie studiować Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym: